10 °C

Et görünümlü sebze burger hem insan hem doğa için 'iyi'

"Kanlı bir vejetaryen burger ister misiniz?" Bu hamburger, geleneksel hamburgerle aynı tat ve kokuya sahip. Vejetaryen burgere et lezzeti ve et rengi veren madde, ise hemoglobin molekülünün proteinsiz kısmı anlamına gelen "alsı".

Et görünümlü sebze burger hem insan hem doğa için 'iyi'

Didem ERYAR ÜNLÜ

Impossible Foods CEO'su Pat Brown, "İnsan beslenmesinden eti çıkartabiliriz" diyor. Brown'ın iddiası oldukça etkileyici. "Kanlı vejetaryen hamburgeri" yaratıcısı Brown'a göre, "Hayvan eti kullanmadan da lezzetli gıdalar üretebiliriz." Bunun yolu ise hayvanlardan elde ettiğimiz gıdaların yerine, sürdürülebilir bir şekilde bitkilerden elde edilen gıdaları koymak.

Peki siz kanlı bir vejetaryen burger ister misiniz? Bu hamburger, geleneksel hamburgerle aynı tat ve kokuya sahip. Vejetaryen burgere et lezzeti ve et rengi veren madde, ise hemoglobin molekülünün proteinsiz kısmı anlamına gelen "alsı". İngilizcesi "heme" olan bu maddenin üretimi de oldukça kolay.

Etli burger tadındaki bu sürdürülebilir burgerin yaratıcısı ABD'li Impossible Foods. Şirket şu sıralar büyümekle meşgul. Yakında California'da yeni bir fabrika açılacak ve yıl sonuna kadar aylık hamburger üretimi dört milyona ulaşacak. Impossible Foods kurucusu Pat Brown bu yeni ürün ile hem insan sağlığına, hem hayvancılık sektörünün geleceğine, hem de doğaya fayda sağlamayı hedefliyor.

Bu yararı nasıl sağlayacak diye soracak olursanız, Brown geçtiğimiz günlerde "kanlı veggie burgeri"ni The Guardian'a anlatmış. Bakın neler diyor:

Bakteri sorunu ortadan kalkıyor

"İnsan sağlığına net bir fayda sağlayacak tercihler yaptık. Öncelikle hayvan kaynaklı besinlere yönelik ciddi sağlık sorunlarıu gündeme gelebiliyor. Örneğin bakterilerden korunmak çok zor. Bu sürecin bir parçası; ama gıda güvenliğine de engellenemez zararlar verebiliyor."

Kolesterol yok

"Bizim hamburgerimizde kolestrol yok. Bugün toplumun büyük bir kısmında kolestrol kaynaklı sağlık sorunları yaşanıyor. Kolestrolün en önemli nedenlerinden biri de kırmızı et tüketimi. Bizim temel amacımız, hayvan kaynaklı besinlerin yerine, bitki kaynaklı besinleri koymak ve bunları en sürdürülebilir şekilde elde etmek. Aynı zamanda lezzetli ve herkesin ulaşabileceği besinler geliştirmeyi amaçlıyoruz. Eğer bu hedefimizde başarılı olabilirsek, inekler, domuzlar ve tavuklar yine hayatımızda olacaklar, ama gıda sistemimizin temelini oluşturmayacaklar."

Toprakların yirmide biri, suyun dörtte biri kullanılacak

"İnsanlara ihtiyaç duydukları besinleri sunarken, bugün hayvancılık için kullanılan toprakların yirmide birini; harcanan suyun ise dörtte birini kullanacağız. Marjinal topraklarda hayvan yetiştiriciliği yapılmış olması nedeniyle son 40 yılda dünya üzerindeki vahşi hayvan oranı yarı yarıya azaldı."

Tüketici için değerli olanı vermek gerek

"Vejetaryen olmadan önce, kahvemi sütlü içerdim; bitki temelli sütleri ise hiç kullanmadım. Bu sütleri üretenler, insanların süte verdiği gerçek değere asla odaklanmadılar. Bu değeri yaratmak için çaba harcamadılar. Biz soya sütü ve badem sütünün gittiği yoldan gitmeyeceğiz. Hedefimiz sadece sağlıklı yaşam için et yemeyenler değil, pazarın yüzde 100'ünü hedefl iyoruz. Pazarın tamamını ele geçirmek için, tüketicinin gerçekten değer verdiği ürünü sunmak zorundasınız. İnsanlar çok uzun zamandır vejetaryen hamburger yiyor ama önemli olan etli hamburger yiyenlerle aynı lezzete, mutluluğa ulaşmaları."

Yediğimiz her et "bilim ürünü"

"Vejetaryen burgere et lezzeti ve et rengi veren madde, hemoglobin molekülünün proteinsiz kısmını temsil ediyor. 'Alsı' adını taşıyan bu maddenin kolay ulaşılabilir olması, yüksek miktarda üretim yapmamızın önünü açacak. Bu maddeyi nasıl ürettiğimiz internet sitemizde açık bir şekilde anlatılıyor. Bugün gıda bilimi alanında farklı tartışmalar ve endişeler gündeme geliyor. Bunun nedeni, bilimden farklı olarak, gıdamıza neler yapıldığını anlamamamız, bu konuda yeterince bilgilendirilmememiz. Yediğiniz her et bir bilim ürünü. İnsanlar binlerce yıldır doğadan gelen sağlıklı ve lezzetli tatları araştırıyorlar."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.