22 °C

Bu konserlerde “Dizboyu Romantizm” var!

Boğaziçi Üniversitesi’nin Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri’nin Güz programı 11 Ekim tarihinde başlıyor. “Dizboyu Romantizm” başlığıyla romantik ezgilerle süslenen programın ilk etkinliğinde Brahms ve Mozart yorumlanacak.

Bu konserlerde “Dizboyu Romantizm” var!

FARUK ŞÜYÜN

20. yılını geride bırakan Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri, “Dizboyu Romantizm” temasıyla Güz 2017- Bahar 2018 döneminde klasik müziğin temsilcilerini tarihi Albert Long Hall sahnesinde ağırlayacak.
1997’den bu yana Klasik Müzik Konserleri’nin yöneticiliğini üstlenen müzikolog, yazar Evin İlyasoğlu yönetiminde hazırlanan program 11 Ekim’de “Brahms Akşamı” ile başlayacak. Ensemble Mendelssohn, yeni dönemin ilk konserinde Brahms ve Mozart’ın eserlerini seslendirecek.
Albert Long Hall Klasik Müzik Konserleri’nin Ekim ayındaki ikinci konuğu Tercia Realidad Topluluğu olacak. Topluluk, “Duende” adını verdikleri yeni programlarıyla müzikseverlerin karşısında olacak. Bir İspanyol müziği anlatısı olan bu özel programda flamenkonun ve İspanyolların geleneksel ritm ve armonilerinin kökleri kucaklanacak.

Boğaziçili sanatçılar

25 Ekim akşamı ise Boğaziçili sanatçılar Özlem Tuna (mezzo soprano) ve Aydın Karlıbel (piyano), sanatseverlerin karşısında olacaklar. Tuna ve Karlıbel, Cemal Reşit Rey’in “Çelebi” operası, Ahmet Adnan Saygun’un “Yunus Emre Oratoryosu”ndan eserlerin yanı sıra Bizet’nin “Carmen” ve C. Saint Saens’in “Samson et Dalila” operası gibi tanınmış eserlerden seçilen bir konser sunacaklar.

Kasım programı

Kasım ayının ilk konuğu, 1 Kasım akşamı “Yayların İçinde Bir Nefes” başlıklı konser ile Münih Radyo Orkestrası Solistleri olacak. Kasım ayı konserleri, 8 Kasım tarihinde Bosphorus Trio (Özgecan Günöz Kızılay /keman, Çağlayan Çetin /viyolonsel, Özgür Ünaldı /piyano) ile devam edecek.
15 Kasım tarihinde Mehmet Yasemin /keman, Nil Kocamangil / viyolonsel ve piyanist Eren Aydoğan’ndan oluşan Trio Hermias müzikseverlerin karşısında olurken, 22 Kasım akşamı ise BEGOA Ensemble, Başar Can Kıvrak / piyano, Erkin Onay /keman, Özgür Baskın / keman, Ali Başeğmezler /viyola, Gökhan Bağcı / viyolonsel ‘dan oluşan kadrosuyla Albert Long Hall’de yer alacak.
“Dizboyu Romantizm” ise 29 Kasım tarihli konserin teması olarak Sevil Ulucan / keman, Gülru Ensari /piyano ve viyolonsel sanatçısı Hillel Zori’yi müzikseverlerle buluşturacak.

Aralık etkinlikleri

Aralık ayında ise Albert Long Hall’ün ilk konukları Esen Kıvrak / birinci keman, Olgu Kızılay / ikinci keman, Çağ Erçağ / viyolonsel ve viyola sanatçısı Efdal Altın’dan oluşan Borusan Quartet olacak. Konser, 6 Aralık akşamı gerçekleştirilecek.
Soprano Çimen Seymen ve org’da Yves Rechsteiner “Fantastik Ezgiler” başlıklı konserle 13 Aralık akşamı, H. Berlioz, L. Vierne, R. Hahn ve J. Alain’den eserleri seslendirecekler.
Cem Önertürk / flüt, Ozan Evruk / fagot, Ufuk Soygürbüz / obua, Kıvanç Fındıklı / klarinet ve korno’da Hüseyin Uçar’dan oluşan Anadolu Nefesli Beşlisi ise “Orient Express” başlıklı konserle 20 Aralık tarihinde Albert Long Hall’de yer alacaklar.
“Dizboyu Romantizm” teması Bahar 2018 programında da sürecek…

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap