24 °C

Süreyya Operası'nda sezon, 28 Eylül'de açılıyor

Süreyya Operası 12'inci sanat yılında perdelerini yeniden açıyor. Yeni sezon, 28 Eylül Cuma akşamı İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB)'nin açılış konseri ile başlayacak.

Süreyya Operası'nda sezon, 28 Eylül'de açılıyor

İstanbul'da özellikle müzik sanatına Süreyya Operası, 12'inci sanat yılında perdelerini yeniden açıyor. Yeni sezon, 28 Eylül Cuma akşamı İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB)'nin açılış konseri ile başlayacak.

Simon Ghraichy ile sezona merhaba

New York'taki Carneige Hall, Berlin Filarmoni Salonu, Paris'teki Champs Elysées Tiyatrosu gibi dünyanın önde gelen salonlarını kapsayan bir dünya turnesinde olan Fransız piyanist Simon Ghraichy Süreyya Sahnesi'nde de çalacak. 32 yaşındaki Meksika ve Lübnan kökenli Ghraichy'nin piyano resitalinde Schumann, Debussy, Marquez, Albéniz gibi önemli isimlerin eserleri yer alacak.

‘Don Kişot' ve ‘Aleko'

Opera programında bu yıl iki yeni eser var. Massenet'in ‘Don Kişot' operası ile Rahmaninov'un ‘Aleko'su. Geçen yıllarda sahnelenen 'The Rake's Progress', 'Falstaff', 'Ninatta', 'Bayezit' operaları bu mevsimde de sahnelenmeye devam edecek. İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), Verdi'nin müziği ile hazırlanan ‘Üç Silahşörler' balesini yeni bir prodüksiyonla sahneleyecek.

İDOB konserleri

İDOB programında bu yıl çok sayıda konser yer alıyor. Verdi'nin ‘Requem'i ve Rossini'nin ‘Stabat Mater'i gibi ünlü dramatik, lirik büyük orkestra ve koro eserleri seslendirilecek. Adnan Saygun'un sevilen eseri ‘Yunus Emre Oratoryosu' bale ve opera sanatçılarının işbirliğiyle sahnelenip icra edilecek.

Fuaye konserleri ücretsiz

Bu sezon yine fuaye konserleri programlandı. KBSO'nun düzenlediği fuaye konserlerinin yanı sıra İDOB da akşamüstleri fuaye dinletileri dizisi hazırladı. Bilindiği gibi bu konserlere giriş ücretsiz. Bu yılın dinleti programlarında bu yıl 100'üncü ölüm yıldönümü olan Fransız besteci C. Debussy'nin eserleri dikkat çekiyor.

Ulusal beste yarışması

KBSO 2019 yılında değişik bir müzik formatında; ‘Piyanolu Dörtlü (Quartet) Yarışması' açtı. 50 yaşına kadar olan besteciler için açılan bu yarışma, 2019 Şubat ayında ödül kazanan eserlerin icra edileceği final konseriyle sonuçlanacak.

Rossini sergisi

Her yıl Süreyya fuayelerinde sunulan ‘müzik sanatı' temalı sergilerde bu yıl İtalya'dan gelen Rossini sergisi yer alacak. Sergi, 16 Kasım-15 Aralık arasında Süreyya Operası'ndaki sergilenişinden sonra Avrupa'nın değişik şehirlerinde de beğeniye sunulacak.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap