8 °C

Antalya'da yaş sebze fiyatları taban yaptı

Antalya'dan yaş sebze ve meyvelerin kilogram fiyatı 20 kuruş ila 1 lira arasında düştü

Antalya'da yaş sebze fiyatları taban yaptı

ANTALYA - Antalya Toptancı Halinde geçen haftaya göre sebze ve meyvelerin kilogram fiyatı 20 kuruş ila 1 lira arasında değişen rakamlarda düştü. 

Antalya Toptancı Halinde geçen hafta kilogramı 1-1.5 liradan satılan dolma biber bu hafta 0.80-1.3 lira arasında değişen fiyatlardan işlem gördü. Geçen hafta kilogramı 0,70-0,90 lira arasında değişen sivri biber ise 0.50-0.60 liradan satışa sunuldu. 

Geçen hafta kilogram fiyatı 2.5-3 lira olan çeri domates 1.5-2.5 liraya, kokteyl domatesin fiyatı da 0.60 liraya, hıyarın kilogram fiyatı da 0.7 liraya kadar indi. 

Taban ve tavan fiyat isteği 

Antalya Ziraat Odası Başkanı Nazif Alp, yaş sebzede üretimin fazla olduğunu, ihracatta ise daralma yaşandığını, bunun da iç piyasada fiyatların düşmesine neden olduğunu söyledi. 

Yaş meyve sebze fiyatlarında yılın en düşük seviyesinin görüldüğünü, üreticinin masraflarını bile karşılayamadığını ve bu durumun sürdürülemez olduğunu kaydeden Alp, "Domatesin kilogram fiyatı şu anda 40-50 kuruş. Sadece domates değil, tüm yaş sebze fiyatları şu anda taban yaptı. Üreticinin satışı tamamen zarar" diye konuştu. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.