15 °C

Hakkari'nin enerji sorunu çözülüyor

TEİAŞ, Hakkari ve ilçelerinin enerji sorununu gidermek için trafo merkezi projesini hayata geçiriyor

Hakkari'nin enerji sorunu çözülüyor

Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi'nin (TEİAŞ), Hakkari'nin enerji sorununu çözmek amacıyla 16 milyon liralık yatırım yapıyor.  

Kentin 50 yıllık ihtiyacını karşılamak amacıyla trafo merkezi kurulması ve bağlantı direklerinin dikilmesi için yürütülen çalışmaların yıl sonuna kadar tamamlanması bekleniyor.  

Yüksekova ilçesinde 15 bin metrekare alan üzerinde kurulan çift devre ve indirici trafo merkezindeki çalışmalar büyük oranda tamamlandı. 

Proje kapsamında Van Gölü Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi (VEDAŞ) ekipleri de, bölgenin zorlu coğrafyası ve soğuk havaya rağmen yüksek gerilim ve enerji nakil hattı direklerini belirlenen alanlara yerleştiriyor.  

Yüksekova Ticaret ve Sanayi Odası (TSO) Başkanı Salih Özdemir, AA muhabirine yaptığı açıklamada, söz konusu projenin hayata geçirilmesiyle bölgeda enerji altyapısının daha kaliteli hale geleceğini söyledi. 

Bölgede yıllardır yaşadıkları enerji sorunun giderilmesinde bu projenin çok önemli olduğunu kaydeden Özdemir, "Bizim kışımız uzun ve sert geçiyor. Bu nedenle çok ciddi enerji sıkıntıları da yaşıyoruz. Düşük voltajda enerji alabildiğimiz için çoğu zaman elektronik eşyalarımız arızalanıyor. Kentimizin bu sorununu çözecek yatırımı çok değerli buluyoruz" diye konuştu.  

Projenin yıl sonuna yetiştirilmeye çalışıldığını anımsatan Özdemir, "Projeyle ilgili arazilerin istimlak edilmesi konusunda bazı sıkıntılar yaşanıyordu. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı'ndan bir heyet geldi ve bu sıkıntılar da giderildi. Hava şartları da iyi gidiyor. İnşallah kısa sürede kalan işler de tamamlanır" dedi. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.