7 °C

İnciraltı Yat Limanı Projesi gerçekleştirilemiyor

Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, İnciraltı Yat Limanı Projesi 1'inci derece sit alanı içerisinde olması sebebiyle gerçekleştirilemeyecek

İnciraltı Yat Limanı Projesi gerçekleştirilemiyor

İZMİR - İnciraltı Yat Limanı Projesi'nin Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) ve imar planı onay aşamasında 1. derece sit alanı içerisinde olması sebebiyle Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından verilen olumsuz görüş nedeniyle projenin gerçekleştirilemediği bildirildi. 

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, son günlerde bazı basın yayın organlarında İzmir İnciraltı ve Karşıyaka yat limanları ile ilgili haberlere yer verildiğine dikkat çekilerek, haberlerin incelendiği ve bir açıklama yapılmasının gerekli görüldüğü belirtildi. 

İnciraltı Yat Limanı Projesi'nin ÇED ve imar planı onay aşamasında 1. derece sit alanı içerisinde olması sebebiyle Tabiat Varlıkları Koruma Kurulu tarafından verilen olumsuz görüş nedeniyle proje gerçekleştirilemediği ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

"Karşıyaka Yat Limanı Projesi bakanlığımızca teklif edilen imar planı onay aşamasındayken İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından olumsuz görüş verilmiş ve projenin belediyeden gelen istek doğrultusunda Mavişehir tarafına kaydırılması planlanmıştır. Ancak Karşıyaka Belediyesi Belediye Meclisi de Yat Limanı Projesi’nin oy birliği ile uygun bulunmadığını belirtmiştir. Bu sebeplerden dolayı Karşıyaka Yat Limanı’na ait imar planı teklifleri geri çekilmiştir. Bakanlığımızın bu projelerle ilgili bir iptal kararı bulunmamaktadır. Bayraklı Limanı ve Şakran Limanı ile ilgili çalışmalar devam etmektedir."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.