11 °C

İzmir yeni İç Hatlar Terminali'nden uçuşlar başladı

TAV Grubu'nun 21 ayda hizmete sunduğu İzmir Adnan Menderes Havalimanı yeni İç Hatlar Terminali'nden uçuşlar başladı

İzmir yeni İç Hatlar Terminali'nden uçuşlar başladı

İSTANBUL - Türkiye'nin en büyük iç hatlar terminali olan ve TAV'ın 266 milyon euroluk yatırımla hayata geçirdiği İzmir Adnan Menderes Havalimanı'nın yeni iç hatlar terminali hizmet vermeye başladı. 

Şirket açıklamasına göre, TAV Grubu'nun 21 ayda hizmete sunduğu İzmir Adnan Menderes Havalimanı yeni İç Hatlar Terminali'nden uçuşlar başladı. 

İç hatlar terminaline inen ilk uçak 140 yolcuyla İstanbul'dan gelen Türk Hava Yolları'nın (THY) TK2342 sefer sayılı uçağı olurken, terminalden ilk uçan ise 94 yolcusuyla THY'nin TK2305 sefer sayılı İstanbul uçağı oldu. 

İzmir'in yeni iç hatlar terminali yaklaşık 200 bin metrekare kapalı alanı, 2 bin 537 araçlık kapalı otoparkı ve 3 bin araçlık açık otoparkı ile Türkiye'nin de en büyük iç hatlar terminali konumunda bulunuyor. 

TAV Havalimanları iştiraki TAV Ege tarafından 2032 sonuna kadar işletilecek yeni terminal binası, yolcuların check-in salonundan park etmiş uçakları, apronu ve kalkan uçakları izleyebilmelerine olanak sağlıyor. 

TAV Havalimanları, yeni terminalin tasarım, yapım ve işletme süreçlerinin tamamını çevresel sürdürülebilirlik politikası çerçevesinde oluşturdu. 

Terminalde 64 check-in kontuarı, 40 asansör, 30 yürüyen merdiven ve 666 metre yürüyen bant bulunuyor. Bagaj kapasitesi ise saatte 5 bin bagaj ve 291 bin 267 metrekare toplam inşaat alanına sahip. 

Ayrıca, yeni terminalde kullanılan ısı pompaları, yağmur hasat sistemleri, gri su kullanım sistemi, güneş kollektörleri ve trijenerasyon santraliyle enerji tüketimi ve su harcaması en aza indirilirken atık yönetimi de verimli bir şekilde gerçekleştiriliyor. Terminal, doğalgazdan elektrik üretirken ısıtma ve soğutma enerjisini de ortaya çıkaran bir trijenerasyon tesisine de sahip. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.