16 °C

İzmir’in 1 milyar liralık fuar alanı hazır

Fuarlar ve kongreler kenti olmayı hedefleyen İzmir’in yeni fuar alanı 25 Mart’ta açılacak. Şimdiye kadar tamamı belediyenin özkaynaklarından olmak üzere 400 milyon TL’nin harcandığı proje 1 milyar TL’ye malolacak

İzmir’in 1 milyar liralık fuar alanı hazır

AHMET USMAN

İZMİR - Türkiye’nin en büyük fuar kompleksi ‘Fuar İzmir’, 25 Mart’ta Türkiye’nin en büyük fuar organizasyonlarından olan Marble - Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’yla birlikte kapılarını açacak. Açılış öncesinde Şato Konukevi’nde basın toplantısı düzenleyen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Fuar İzmir’in arazinin kamulaştırmasından inşasına varıncaya kadar bir yerel yönetim tarafından gerçekleştirilen ilk fuarcılık merkezi projesi olduğunu dile getirdi. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 11 yıldır yerelde kalkınma üst başlığıyla bütün sektörlerin büyümesini gerçekleştirmek ve tüm altyapı sorunlarını ele alıp gidermek üzere çalıştığını vurgulayan Kocaoğlu, “Sanayinin, tarımın, ticaretin gelişmesi için verdiğimiz destekler yanında, İzmir ana sıçramayı hizmet, turizm ve kültür sanat alanında yapacaktır. Fuarcılık bize ulu önderimizin verdiği bir görev. Bugün dünya konjonktüründe gelişen şartlar, bizi böyle bir fuar merkezini yapmaya yöneltti. Fuarın kardeş sektörü olan kongre sektöründe de bu yıl içinde bir kongre merkezinin çalışmalarını başlatmayı hedefliyoruz” dedi.

Kent merkezine 15 dakika, havaalanına 10 dakika mesafede kurulan tesisin başta fuarcılık olmak üzere İzmir’deki bir çok sektör için kaldıraç olacağını belirten Kocaoğlu, “Böyle bir projeyi başarmanın ve 400 milyon TL tutarındaki yapım maliyetini sadece İzmir Büyükşehir Belediyesi olanaklarıyla karşılamanın gururunu yaşıyoruz. Ayrıca, ESBAŞ İZBAN İstasyonu’ndan alana yapacağımız monoray ve yeni iznini aldığımız trompet kavşakla birlikte maliyetin 600 milyon liraya çıkacağını hesaplıyoruz. İkinci etap ve otel yatırımıyla birlikte maliyeti 1 milyar lirayı bulacak bir projeyi hayata geçirmiş olacağız” şeklinde konuştu. 

qe5htgnfh.jpg

İnşaatın aşamaları hakkında rakamsal örnekler de veren Başkan Aziz Kocaoğlu, “Bu inşaata bugüne kadar harcadığımız demirle 5 tane Eyfel Kulesi inşa edilebiliyor. Burası dökülen betonlar, çakılan kazıklar, 240 bin metrekare inşaaat alanı, otoparklarıyla dev bir proje, bir kompleks. Burayı belediye şirketimiz İZFAŞ işletecek. Şu anda bir çok fuar firması İzmir’de fuar yapıyor. Yeni dönemde hem İZFAŞ, hem de diğer firmalar çıtalarını mutlaka yükseltecek. Kültürpark’taki fuar etkinliğinin iş bağlantıları hariç kentteki hizmet sektörüne bıraktığı paranın 600-800 milyon TL civarında olduğu tahmin ediliyor. Bunu 23 bin 500 metrekare alanda gerçekleştirdik. Şu anda potansiyelimiz 5 misli daha büyük. Fuarcılığımızı, yapıldığı alana paralel olarak büyüterek, İzmir’in hizmet sektörünün de bu oranda büyümesi gerektiğine inanıyoruz ve bunu hedefliyoruz. 3-5 yıl içinde bunu hep birlikte yaşayıp göreceğiz” diye konuştu. 

Marble 2015, Fuar İzmir’le patlama yaptı 

Kocaoğlu, kentteki tüm fuar etkinliklerini yeni yerinde büyüteceklerini ve bunun ilk örneğinin de Marble olacağını söyledi. Fuar İzmir’deki ilk etkinlik olacak Marble 2015’in sadece yüzölçümü olarak değil, stant sayısı ve katılımcı firmalar açısından da tarihi bir yıl yaşadığına dikkat çeken Aziz Kocaoğlu, “Marble’da bu yıl stant sayısı yüzde 64, katılımcı sayısı ise yüzde 31 oranında artış gösterdi. Fuar için kullanılan brüt alan yüzde 168, stant alanı ise yüzde 70 oranında büyüdü. 2014 yılında düzenlenen Marble’da 463 kişi istihdam edilirken, bu yıl bu sayı 1060’a yükseldi” diye konuştu.

Kültürpark kentliyle yaşayacak 

Basın mensuplarının Kültürpark’ın geleceğine ilişkin sorularınıda yanıtlayan İzmir büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, şunları kaydetti: “Fuar İzmir’in, temel atma sürecinin ardından ‘Kültürpark’ın ne olacağı’ konusunda yoğun bir çalışma başlattık. Çalıştaylar düzenledik. Burası 1. derece doğal sit. 90’lı yıllarda kabul edilen yarışma projesi çerçevesinde, Kültürpark’ın kültür, sanat spor etkinliklerine ev sahipliği yapacağı, A’dan Z’ye restore edileceği ama inşaat yoğunluğunun artırılmayağı bir alan düşünüyoruz. Aksine mevcut yapılardan da arındırıp kentlilerin nefes alacağı bir mekan haline getireceğiz.”

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap