13 °C

Kayseri'de öğrencilere geri dönüşüm eğitimi

Kocasinan Belediyesi, minik öğrencilere okullarında geri dönüşümün önemi konusunda seminer veriyor.

Kayseri'de öğrencilere geri dönüşüm eğitimi

İkbal FİDAN

KAYSERİ - Ekonomiye yeniden kazandırılabilecek değerli atıkları israf etmeden tekrar kazanabilmek amacıyla yoğun çalışmalar sergileyen Kocasinan Belediyesi, minik öğrencilere okullarında geri dönüşümün önemi konusunda seminer veriyor. 

Geleceğin sahibi miniklere geri dönüşüm semineri vererek bilgilendirdiklerini ve bilinçlendirdiklerini söyleyen Kocasinan Belediye Başkanı Ahmet Çolakbayraktar, "Çevre bilinci aşılamak, ekonomik değeri olan atıkları yeniden kazanabilmek için bu semineri veriyoruz. Seminere ilk olarak Yenidoğan Mahallesi  Orhan Gazi İlköğretim Okulu'nda başladık.Önümüzdeki bir aylık süreçte 9 mahallede daha çok öğrenciye çevrenin önemini anlatacağız. Çevreye önem verilmediği, hor kullanıldığı zaman gelecekte yaşanabilecek problemler hakkında kendilerini bilgilendireceğiz" dedi.  

'Ağaç yaşken eğilir' atasözünden yola çıkarak çevre bilincini çocuklara küçük yaşta vermeyi amaçladıklarını vurgulayan Başkan Çolakbayrakdar; "Geri dönüştürülebilir atıkların ekonomiye nasıl geri kazandırıldığını gelecek nesillere anlatmak, gelecek nesillere sağlıklı ve yaşanabilir bir çevre bırakmak amacıyla bilgilendirme çalışmaları yapıyoruz. Çevre bilincini çocuklara ne kadar erken aşılarsak geri dönüşü o kadar hızlı olacaktır.  Kağıt, metal, plastik, cam gibi atıkların kaynağında ayrıştırılarak yeniden ekonomiye kazandırılması için öğrencilerimizle elbirliğiyle çalışmak istiyoruz. Çocuklarımızı bu konuda teşvik ediyoruz. Ekonomiye, insan ve çevre sağlığına, gelecek nesillere önem veren herkes için geri dönüşüme destek olmanın vazgeçilmez bir görev olduğunu öğrencilere anlatıyoruz. Kocasinan Belediyesi olarak çevre dostu uygulamalara gereken önemin verilmesi için çalışmalarımıza devam edeceğiz" şeklinde konuştu.

Kocasinan Belediyesi olarak geri dönüşüm çalışmalarına büyük önem verdiklerini söyleyen Çolakbayrakdar, "Gelecek nesillere daha temiz bir çevre, daha iyi imkan ve mekanlar sağlamak görevimiz. Atık yönetim planlarının oluşturulması, değerlendirilebilir atıkların kaynağında toplanması, ayrıştırılması çok büyük önem arz ediyor.Geri dönüştürülebilir, ekonomik değeri olan atıkların çeşitli geri dönüşüm yöntemleriyle tekrar üretim sürecine kazandırılması her açıdan çok önemlidir. Doğal kaynakların sınırsız olmadığı, israf edildiği takdirde bir gün tükeneceği göz önünde bulundurulmalıdır. Geri dönüşümün; ekonomiye, çevreye, insan sağlığına, havaya, suya, toprağa, ekolojik denge ve sayılamayacak kadar çok alana yararlarını geleceğin sahibi gençlere anlatıyor, onları bilgilendirip, bilinçlendiriyoruz" şeklinde ifade etti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.