15 °C

UKUB, kalıp tedariğinde ithalatı azaltmayı hedefliyor

Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği Başkanı Özoğul, sektörle ilgili herkesi 4-7 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek fuara beklediklerini söyledi

UKUB, kalıp tedariğinde ithalatı azaltmayı hedefliyor

BURSA (DÜNYA) - Türkiye'yi kalıp tedarikinde dışa bağımlıktan kurtarmayı hedefleyen Ulusal Kalıp Üreticileri Birliği (UKUB), sektörün önünü açmak için çalışmalarını sürdürüyor. 4-7 Aralık 2014 tarihlerinde TÜYAP Bursa Fuar ve Kongre Merkezi'nde düzenlenecek olan Bursa 7. Kalıp Teknolojileri ve Yan Sanayi Fuarı (Kalıp Avrasya 2014) öncesi açıklama yapan UKUB Başkanı Şamil Özoğul, fuarın kalıp sektörü için çok önemli olduğunu söyledi. Özoğul, hedeflerinin Türk sanayisinin ihtiyaç duyduğu kalıpların tedariğinde yurtdışına bağımlılığın azaltılması ve Türkiye'yi bu alanda bir cazibe merkezi haline getirmek olduğunu belirtti. Özoğul, "TÜYAP ile birlikte düzenlediğimiz Kalıp Avrasya Fuarı'na sektörümüzün son yıllarda gösterdiği gelişmeleri gözler önüne sermek açısından çok önem veriyoruz. Sektörle ilgili herkesi 4-7 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek fuara bekliyoruz" dedi. 

UKUB'un kalıp sektörünün önünü açmak için çalıştığını vurgulayan Özoğul, Ulusal Kalıpçılık Eğitim Merkezi (UKEM), hazırlıkları süren 3. Meslek Liseleri Arası Ulusal Kalıp Yarışması ve Yalova'da kurulan Kalıp İmalatı İhtisas OSB (Kalıpçılar Vadisi) projelerinden de bahsetti. Eğitim çalışmalarına büyük önem verdiklerini vurgulayan Özoğul, geçen yıl sektörün ihtiyacı olan nitelikli personel sorununa çözüm ortağı olmak amacıyla, temel kalıpçılık meslek eğitimi verilecek UKEM'i kurmaya başladıklarını anlattı. Proje kapsamında, temel seviyede kalıpçılık meslek eğitimi vermek üzere ihtiyaç duyulan makine, ekipman, yazılım yatırımlarını yaptıklarını vurgulayan Özoğul, "Her seferinde 20 kişilik bir gruba pratik ve teorik eğitim verebileceğimiz bir atölye ve eğitim salonu kuruyoruz. Merkez tamamlandığında sektörümüze nitelikli personel bulmak daha kolay olacak" diye konuştu.

‘Meslek lisesi öğrencilerini kalıpçılığa özendiriyoruz'

Mesleki eğitimin önemine dikkat çekmek ve teknik ara personel yetiştirilmesini özendirmek amacıyla her yıl düzenledikleri Meslek Liseleri Arası Ulusal Kalıp Yarışması'nın bu yılki hazırlıklarının başladığını kaydeden Özoğul, "İlk iki yarışmada dereceye giren okullara bilgisayar laboratuvarı kurduk. Lisanslı CAD-CAM yazılımı hediye ettik. Dereceye giren tüm öğrenci ve öğretmenlere çeşitli ödüller verdik" ifadelerini kullandı. Özoğul, geçen yılki yarışmada birinci olan gruplardaki öğrenci ve öğretmenleri yarışma ana sponsoru Schmolz+Bickenbach'ın desteğiyle 25-28 Kasım 2014 tarihlerinde Almanya'nın Frankfurt şehrinde düzenlenen ve dünyanın en önemli kalıp fuarlarından biri olan Euromold Fuarı'na götürdüklerini kaydetti. 

Kalıp İmalatı İhtisas OSB 2017'de faaliyete geçecek

Kalıp sektöründe faaliyet gösteren firmaları bir araya toplayacak Yalova Kalıp İmalatı İhtisas OSB (Kalıpçılar Vadisi) kuruluş çalışmalarının tüm hızıyla devam ettiğini ve OSB arazisinin kamulaştırma çalışmalarını tamamladıklarını bildiren Özoğul, sözlerine şöyle devam etti:

"Kamulaştırmanın en önemli adımı olan uzlaşma toplantısını 14 Kasım 2014 tarihinde yaptık ve kamulaştırma süreci başladı. 2015 Mart, Nisan aylarında kamulaştırma sürecini tamamlamayı hedefliyoruz. Sonrasında da altyapı çalışmalarına başlayacağız. 2016 yılı sonuna kadar alt yapı çalışmalarını tamamlayıp 2017 yılı içinde OSB'yi faaliyete geçirmeyi hedefliyoruz." 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.