ergenlerle keyifli ebeveynlik

Kitap, ergenler ve aileleri arasında yaşanan çeşitli çatışmalardan ilkgençlik çağındakilerle buluğ ve cinsellik hakkında nasıl konuşması gerektiğine dek uzanan geniş bir alanda, zihin kurcalayan sorulara yanıt vermeyi amaçlıyor.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

İletişim Yayınları, çocuk ve ergen psikologu Sara Villanueva'nın Ergenlik: Sıkıntılı Yıllar adlı çalışmasını okurlarla buluşturdu. Kitap, ergenler ve aileleri arasında yaşanan çeşitli çatışmalardan ergenlerle buluğ ve cinsellik hakkında nasıl konuşması gerektiğine dek uzanan geniş bir alanda, zihin kurcalayan sorulara yanıt vermeyi amaçlıyor…

Çocuklar ergenliğe girdiğinde, aile içi ilişkilerde büyük değişiklikler yaşanır. Daha düne kadar anne babalarının sözünden çıkmayan yeniyetmeler birden kendi fikirlerini savunmaya ve karar alma süreçlerinde aktif rol almaya başlarlar.

Bütün bunlar göz açıp kapayıncaya kadar oluverdiğinden, ebeveynler genelde bu değişime hazırlıksız yakalanır ve öfk eyle haykırır: "Neler oluyor?!" Ergenler ile ebeveynler neden sık sık çatışma yaşarlar?

Ergenler neden riskli ve tehlikeli işlere kalkışıp başlarını derde sokarlar? Akran baskısı ve başka sosyal etkilerin ergen davranışlarındaki rolü nedir? Ergen çocuklara sorumluluk nasıl aşılanır? Güven duygusu, ergen-ebeveyn ilişkisinin neresinde durur? Buluğ ve cinsellik gibi hassas konularda nasıl ve ne kadar konuşulmalıdır? Ergenler duygusal özerkliklerini nasıl kazanırlar ve bu süreç nasıl yeni bir kimlik edinmelerine yol açar? Anne babalar bu zorlu gelişim yolculuğunda çocuklarını nasıl destekleyebilirler? Bağımsızlık ve sınır mücadelesine denge nasıl bulunmalıdır? Ergenleri iyi yürekli, sorumluluk sahibi, bilinçli, şefk atli bireyler olarak yetiştirmenin sırrı nerede gizlidir?

Çocuk ve ergen psikoloğu Sara Villanueva, akademik ve klinik bulgulara dayanarak insan hayatının en karmaşık dönemlerinden biri olan ergenlik dönemini incelerken, kendi ebeveynlik tecrübesi ışığında ailelere ergen çocuklarıyla yaşamanın zenginleştirici ve keyifl i yanlarını göstermeyi amaçlıyor.

ERGENLİK: Sıkıntılı Yıllar, Ergin Çocuklarımıza Keyifle Ebeveynlik Etmenin Yolları, Sara Villanueva, Türkçesi: Defne Orhun, İletişim Yayınları, 184 s.

Etiketler