11 °C

'ABD'de balon riski var'

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, ABD ekonomisinde gevşeme politikası boyunca balon oluşma riski olduğunu söyledi

'ABD'de balon riski var'

HONG KONG-ABD Merkez Bankası (Fed) yetkilisi James Bullard, banka gevşeme politikasını sürdürürken bile, Amerikan ekonomisinde bir balon  riskinin var olduğunu ancak politika yapıcıların bu durumu tespit edebilme yeteneklerinin de önemli ölçüde geliştiğini  söyledi.
              
St. Louis Fed Başkanı olan Bullard, Credit Suisse'in Hong Kong'da düzenlediği bir yatırım konferansında, faizlerin gereğinden fazla bir süre ve gereğinden fazla düşük tutulması gibi bir riskin var olduğunu ancak Fed için durumun böyle olduğuna inanmadığını belirtti.
              
Bullard, "Şu anda acil bir balon durumu görmüyorum ama belki önümüzdeki yıllarda biz gevşeme politikasını uygularken oluşabilir, çünkü 2004-2006 döneminde böyle olmuştu" dedi.
              
Fed resesyonla mücadele için 2008'den bu yana faizlerini sıfıra yakın düzeyde tutuyor.
Bullard, daha önce yaşanan teknoloji ve konut balonları  büyüklüğünde bir durum beklemediğini söyledi ve para politikasının sıkı tutulduğu dönemlerde bile balon oluşmasının mümkün olduğunu vurguladı.
              
Fed, teşvik olarak başlattığı büyük çaplı tahvil alım  programını tedrici olarak kaldırmaya başladı. Programın  bu yıl sonuna kadar bitirilmesi bekleniyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.