8 °C

'BND Türkiye'yi 1976'dan beri dinliyor'

Alman Focus dergisi, Federal Dış İstihbarat Teşkilatı BND'nin Türkiye'yi 1976 yılından bu yana dinlediğini iddia etti

'BND Türkiye'yi 1976'dan beri dinliyor'

BONN - Alman Focus dergisinde yer alan habere göre Federal Dış İstihbarat Teşkilatı (BND) Türkiye'yi 1976 yılından bu yana dinliyor. 

Deutsche Welle'de çıkan habere göre, Focus dergisi kaynak belirtmeksizin Türkiye'nin 1976 yılında Helmut Schmidt (SPD) başbakanlığındaki hükümetin kesin izniyle dinlendiğini ileri sürdü.
Dergi şimdiki hükümetin verdiği Türkiye'nin izlenmesi kararınınsa Federal Hükümet'in oluşturduğu bir çalışma grubu tarafından alındığını belirtti. Bu çalışma grubunun Dışişleri, Savunma, Ekonomi Bakanlıkları ve Başbakanlık temsilcilerinden oluştuğu kaydedildi.

Alman medyası Türkiye'nin BND tarafından 2009 yılından bu yana dinlendiğini yazmış, Türkiye medyada yeralan haberlere tepki göstermişti. Haberlerde hükümetin Türkiye'yi Türk derneklerinin Alman iç politikası üzerindeki etkileri, PKK örgütü, uyuşturucu ve insan kaçakçılığıyla mücadele ve Türkiye'deki Alman askerleri nedeniyle dinlediği ileri sürülmüştü.

Gelişmeler üzerine Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Eberhard Pohl Türk Dışişleri Bakanlığı'na çağrılmıştı. Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Ülkemiz ile Almanya arasında tarihi derinliğe sahip dostluk ve müttefiklik ilişkileriyle hiçbir şekilde bağdaşmayan bu uygulamanın, uluslararası güvenliği ve istikrarı tehdit eden gerçek sınamalarla ortak mücadelemize zarar vereceği bilinmelidir" ifadelerine yer verilmişti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Almanya Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier'i arayarak "Müttefik iki ülkenin birbirine yönelik istihbarat takibinin kabul edilemez" olduğunu dile getirmişti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.