18 °C

'Devam' dedi

İsrail Başbakanı Netanyahu, "İsrail Ordusu İsrail’in güvenlik ihtiyaçlarına göre görevini sürdürecek" dedi

'Devam' dedi

KUDÜS - İsrail Başbakanı Netanyahu, "İsrail Ordusu İsrail’in güvenlik ihtiyaçlarına göre görevini sürdürecek" dedi.

İsrail ordusunun kara operasyonunda Gazze’ye soktuğu birliklerini aşamalı olarak geri çekmeye başlamasının ardından, Başbakan Netanyahu yanına Savunma Bakanı Moşe Yalon'u da alarak Tel Aviv’de Kirya askeri karargâhında basın toplantısı düzenledi.

"Hamas’ın yıllar içinde inşa ettiği tünelleri İsrail ordusu etkisiz hale getirdi" ifadesini kullanarak konuşmasına başlayan Netanyahu, "İsrail ordusu operasyon başladığından beri pek çok şeyi başardı. İçinde komuta merkezleri, silah fabrikaları, teröristlerin de olduğu binlerce hedefi vurdu" ifadelerini kullandı.

Kayıp İsrail askeri

Kaybolan İsrail subayı Hadar Goldin'den İslami Direniş Hareketi'nin (Hamas) sorumluluğu olduğunu savunan Netanyahu, "İsrail ordusu askerlerini geri getirmek için tüm gücünü kullanacak" diye konuştu.

Gazze’de öldürülen siviller

İsrail ordusunun adeta katlima çevirdiği binlerce sivilin ölümüne sebeb olduğu askeri operasyonu savunan Netanyahu, "Gazze’deki terörle ilgisi olmayan sivillere karşı bir şeyimiz yok, ölen siviller için çok üzgünüm" dedi.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barak Obama’nın tünelleri yok etmeye yönelik İsrail’e verdiği destek için teşekkür eden Netanyahu, "Dünya Hamas’ın ne olduğunu biliyor" diyerek, Hamas’ı ve diğer İslami grubları ateşkesi bozmakla suçladı.

Netanyahu ayrıca uluslararası topluluktan Hamas’ı kınamasını isteyerek, "İsrail Ordusu İsrail’in güvenlik ihtiyaçlarına göre, görevine devam edecek. Sadece bu ihtiyaca göre" diyerek konuşmasını tamamladı.

İsrail Savunma Bakanı Yalon’da İsrail askerlerinin yaptığı operasyon için "etkileyici" nitelemesinde bulundu.

"ABD ve Avrupa'nın Gazze'yi silahsızlandırmaya yönelik desteği önemlidir"

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, "Gazze'de tünellerin yıkılmasının ardından, ABD ve Avrupa'nın Gazze'yi silahsızlandırmaya yönelik desteği önemlidir" dedi.

Netanyahu, Savunma Bakanı Moşe Yalon ile düzenlediği ortak basın toplantısında, Gazze'de binlerce hedefi vurduklarını belirterek, "Ordu, İsrail'in güvenliğini sağlama kapsamında Gazze'deki tünellere karşı çalışmalarına devam edecek. Tünellerin yıkılmasının ardından ABD ve Avrupa'nın Gazze'yi silahsızlandırmaya yönelik desteği önemlidir" diye konuştu.

Katar'ın Hamas'ı finanse eden ülkelerin başında geldiğini söyleyen Netanyahu, "Katar, Hamas'ın lideri Halid Meşal'i topraklarında barındırıyor. Katar'dan Meşal üzerindeki nüfuzunu kullanmasını umuyorduk. Meşal'den ateşkes için taahhüt aldı ama tünel yıkımını durdurmamızı istiyordu. Ancak biz bunu kabul etmedik. Katar Hamas'ı destekliyor ancak üzerindeki nüfuzunu kullanmıyor" İfadelerini kullandı.

 Netanyahu, "İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları ne zamana kadar sürecek ?" şeklindeki soruyu da, "Operasyonun ne zaman biteceğini söylemeyeceğim. Ordu, İsrail'in güvenliğini sağlayıncaya ve tünelleri yıkmaya yönelik belirlediği hedefi elde edinceye kadar operasyona devam edecek" şeklinde cevaplandırdı.

"Hamas'a karşı savaşmaya" devam edeceklerini aktaran Savunma Bakanı Yalon da şunları kaydetti:

"Tünelleri yıkma konusunda sona gelmek üzereyiz. Tünelleri yıkarak Hamas'ı kalesinde vurmayı sürdüreceğiz. Hamas'ın kaçırdığı subayı bulmak için de çalışmalarımız devam ediyor."

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.