7 °C

'Dr. Kıyamet'ten piyasa tahmini

Uluslararası finans piyasalarında "Dr. Kıyamet" olarak tanınan yatırım uzmanı Faber, "ABD ve Çin’de geçici bir iniş gördük. Şubat ayında yeniden bir zayıflama olabilir mi? Mümkün" dedi.

'Dr. Kıyamet'ten piyasa tahmini

Uluslararası piyasalarda "Dr. Kıyamet" olarak tanınan yatırım uzmanı Mark Faber, Çin kaynaklı endişeler nedeniyle sert düşüşlerin yaşandığı küresel piyasalarda kısa vadede dengelenme beklediğini belirtti. 

"Önümüzdeki dönem yuanın hareketine bağlı"

Faber, Çin’de borsanın ne şekilde hareket edeceğini bilmenin zor olduğunu belirtti. 

Faber, "ABD ve Çin’de geçici bir iniş gördük. Şubat ayında yeniden bir zayıflama olabilir mi? Mümkün... Fakat şu anda görünüm yükseliş ve dengelenme yönünde. Yakın zamanda piyasalar dip yaptı. Yeniden yükseliş görülebilir. Önümüzdeki dönem, yuanın hareketine bağlı olacak" dedi. 

Faber, Çin Merkez Bankasının 2009 yılından beri düzenli olarak piyasalara müdahale ettiğini vurgulayarak, "Çin Merkez Bankası piyasaya para pompaladı. Fakat bunun da ekonomik aktivite üzerindeki etkilerinin bir sınırı var. Bence Çin’de ekonomik aktivite zayıf" ifadelerini kullandı. 

"ABD dördüncü parasal genişlemeye gidecek"

Faber, küresel piyasalarda bu ay içerisinde yükseliş trendi beklediğini kaydederek, "ABD Merkez Bankasının (Fed) daha fazla faiz artırmayacağını düşünüyorum. Çünkü mart ayında Fed de birçoğumuz gibi ekonominin zayıfladığını görecektir. ABD’de üretim, imalat, endüstri, ihracat alanlarında şimdiden birçok resesyon söz konusu. ABD’nin bu yıl bitmeden 4'üncü QE’yi (parasal genişleme) başlatacağını düşünüyorum" diye konuştu. Faber, petrol fiyatlarının önümüzdeki dönemde 35-60 dolar bandında seyredebileceğini aktararak, "Petrolde 100 dolar seviyelerinin yakın zamanlarda görmeyeceğiz. Altın fiyatlarında ise dibi gördüğümüzü, yukarı yönlü trende girdiğimizi düşünüyorum" görüşünü de paylaştı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.