12 °C

'Esad kitle imha silahı kullandı'

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, "Esad halkına barbarca karşılık vererek zamanımızın en büyük insani krize neden oldu. Bunu uzun yıllardır yasak olan bir kitle imha silahı ile yaptı; gaz" dedi.

'Esad kitle imha silahı kullandı'

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Suriye'de Beşşar Esad’ın kendi halkına kitle imha silahı kullanarak tarihteki en büyük insani krizlerden birinin ortaya çıkmasına neden olduğunu söyledi.  

İsviçre’nin Davos kasabasında 46'ncısı düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu (WEF) kapsamında özel oturumda konuşan Kerry, Suriye’deki krize ilişkin, “Esad halkına barbarca karşılık vererek zamanımızın en büyük insani krize neden oldu. Bunu uzun yıllardır yasak olan bir kitle imha silahı ile yaptı; gaz” ifadelerini kullandı. 
 
Kerry konuşmasında Rusya’ya uygulanan yaptırımların, Minsk barış protokolüne uyulması halinde kaldırılabileceğini belirtti.  Kerry, “Her iki tarafta da problemin çözümü için iyi niyetli bir şekilde meşru bir istek oluşursa, Minsk anlaşmalarını uygulayanların, önümüzdeki aylarda uygun bir şekilde yaptırımların kaldırıldığı bir noktaya gelmesi mümkün” şeklinde konuştu.  

Kerry konuşmasında terör örgütü IŞİD’e karşı mücadelenin uluslararası koalisyon çerçevesinde devam ettiğine değinerek,  “16 ay önce bir araya gelen koalisyon yaklaşık 10 bin hava saldırısı gerçekleştirdi. Koalisyonun hava kuvvetlerinin birlikteliğinin, ne kadar etkili olduğunu gösterdik” dedi.
 
Uluslararası koalisyonu IŞİD’e karşı mücadelede yerel unsurlarla işbirliği yapıldığını, örgütün finans kaynaklarının kesilmesi için yoğun şekilde çalıştıklarını anlatan Kerry, IŞİD’e karşı mücadelede önemli kazanımlar elde edildiğini, örgütün finasman kanallarının engellenmesiyle, örgüttekilere yapılan ödemelerin yüzde 50 oranında azaldığını vurguladı. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.