'Eurodan çıkış tartışması 2016'da da sürecek'

Sentix'in araştırmasına göre Yunanistan'ın ardından Finlandiya, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, İspanya ve Almanya gibi ülkeler de yatırımcı tarafından "Euro Bölgesi'nden çıkmaya aday" ülke olarak tanımlandı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Piyasa beklentilerine ilişkin araştırma konusunda faaliyet gösteren Sentix'ten yapılan açıklamada, Euro Bölgesi'nin dağılma riskinin sonbahara kadar hafiflediği ancak buna paralel sığınmacı krizinin kamuoyunun dikkatini çektiği ifade edildi.

Açıklamada, Euro Bölgesi'nden çıkış meselesinin 2016 yılının gündeminde de yer alacağı belirtilerek, "Sentix Avro Dağılma Endeksi, aralık ayında 14 puana yükseldi. Bu üst üste ikinci artış. Yatırımcıların algısı değişiyor ve daha fazla ülke çıkış adayı olarak değerlendirilecek" denildi.

Özellikle kurumsal yatırımcıların, Euro Bölgesi'nin dağılma riskinin 2016 yılının ana yatırım teması olacağını düşündüğü aktarılan açıklamada, Yunanistan'ın ardından Finlandiya, Güney Kıbrıs Rum Kesimi, İspanya ve Almanya gibi ülkelerin de yatırımcılar tarafından "çıkışa aday" olarak tanımlandığı kaydedildi.

Söz konusu endeks, 2012 yılının haziran ayından bu yana aylık bazda yayımlanıyor. Bireysel ve kurumsal 877 yatırımcının katıldığı son anket, 23-26 Aralık tarihlerinde gerçekleştirildi. 

Bu ayki 14 puan, ankete katılan yatırımcıların yüzde 14'ünün gelecek 12 ay içerisinde Euro Bölgesi'nde dağılma olacağını düşündüğü anlamına geliyor.