21 °C

'Girdiğimiz yerlerden geri çekilmeyeceğiz'

Irak Kürdistan Bölgesi Başkanı Mesut Barzani, İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague ile yaptığı görüşmenin ardından Peşmergenin girdiği yerlerden çıkmayacağını söyledi

'Girdiğimiz yerlerden geri çekilmeyeceğiz'

ERBİL - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani,  İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague'yi resmi konutunda kabul etti. Barzani ve Hague, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 

Irak'ta yıllardır referandum yoluyla çözüme kavuşturulmayı bekleyen sorunlu bölgelerin artık  Kürdistan bölgesinin yönetimine geçtiğini ifade eden Barzani, " Irak hükümetinin bu sorunu çözmesi için 10 yıl bekledik. Irak ordusu bu bölgelerden çekildi. Bundan dolayıpeşmerge güçlerinin, o bölgelere gidip kontrolü sağlaması gerekti. Biz 140. Maddeyi uyguladık ve artık bunun üzerine konuşmayız. Sorunlu bölgeler, Kürdistan idaresinin dışındaki Kürt bölgeleridir. Girdiğimiz yerlerden geri çekilmeyeceğiz" diye konuştu.  

Hague: Irak'a askeri müdahalede bulunmayacağız

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague de, Kürdistan bölgesi ile İngiltere ilişkilerini detaylı konuşmak için ziyaretin iyi bir fırsat olduğunu kaydetti. Barzani ile Irak'ın yaşadığı krizle ilgili görüş alışverişinde bulunduklarını ve sorunları müzakere ettiklerini anlatan Hague, karşılıklı olarak ilişkilerin derinleştirilmesi üzerinde durduklarını dile getirdi. 

Tüm siyasi tarafların içerisinde yer alacağı ulusal birlik hükümetinin kurulması için Irak'ta çok iyi bir tablo gördüğünü aktaran Hague, "Bağdat'ta görüştüğüm Şii liderlerin niyeti, ulusal birlik hükümetinin biran önce kurulması yönündeydi. Irak'a askeri müdahalede bulunmayacağız. Irak'ın bu krizden kurtulması için ABD ile nasıl hareket edeceğimize dair görüşlerimiz sürüyor. Yardıma hazırız" şeklinde konuştu. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap