10 °C

'IKBY, İsrail'e petrol satmadı'

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Hükümet Sözcüsü Dizayi, İsrail'e petrol sattıklarına yönelik iddiaları reddederek, "Kürdistan bölgesel hükümeti, kesinlikle İsrail'e petrol satmadı" dedi

'IKBY, İsrail'e petrol satmadı'

ERBİL - Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Hükümet Sözcüsü Sefin Dizayi, yaptığı açıklamada, hükümet olarak direkt bir devlete petrol satışının söz konusu olmadığını belirtti.

Alım yapan bazı şirketlere petrol sattıklarını ifade eden Dizayi, şöyle konuştu:

"Kürdistan bölgesel hükümeti, kesinlikle İsrail'e petrol satmadı. Böyle iddiaları reddediyoruz. Alım yapan bazı şirketlere petrolümüzü satıyoruz. Bunlar da petrol borsasında olan şirketlerdir. Kürdistan hükümeti olarak herhangi bir devlete direkt petrol satmış değiliz. Petrolümüzü satın alan şirketler, kendilerine gelen talepler üzerine istenilen yere satıyorlar. Bu konuda çıkan haberleri kesin bir dille yalanlıyoruz."

Bazı medya kuruluşlarında, Ceyhan'da depolanan Kuzey Irak petrolünü taşıyan tankerin, İsrail'in Aşkelon limanı açıklarında demirlediği ileri sürülmüştü.

IKBY hükümetinin, 1 Ocak'tan itibaren boru hattıyla Türkiye'ye gönderdiği petrolün, ilk satışı 22 Mayıs'ta yapılmış, Ceyhan'da petrol yüklenen tanker, uluslararası piyasalara aktarılmak üzere yola çıkmıştı. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.