6 °C

'IŞİD'e katılanlar Birleşik Krallık'ın düşmanı'

İngiltere Başbakanı Cameron, "Suriye'ye ve Irak'a IŞİD için savaşmaya giden İngiliz vatandaşları, Birleşik Krallık'ın düşmanlarıdır" dedi

'IŞİD'e katılanlar Birleşik Krallık'ın düşmanı'

LONDRA - İngiltere Başbakanı David Cameron, Irak'ta ve Suriye'de IŞİD için savaşmaya giden vatandaşlarına seslenerek, "Sizler, Birleşik Krallık'ın düşmanlarısınız" dedi. 

Genel Başkanı olduğu Muhafazakar Parti'nin Birmingham şehrinde düzenlenen yıllık kongresinde konuşan Cameron IŞİD'le ilgili, "Bu insanlar şeytan. Bunlar çocukları öldürüyor, kadınlara tecavüz ediyor, inanmayanları soykırımla tehdit ediyor, gazetecilerin ve yardım çalışanlarının başlarını kesiyor" dedi. 

Birleşik Krallık'ın Irak'ta sürdürdüğü hava operasyonlarına değinen Cameron, IŞİD'le mücadele edilmezse, sokaklara terör getireceğini kaydetti. Cameron, Birleşik Krallık'ı güvende tutmak için ellerinden gelen herşeyi yapacaklarını belirterek, Birleşik Krallık'tan Suriye'de ve Irak'ta IŞİD için savaşmaya giden İngiliz vatandaşlarına şöyle seslendi:

"Suriye'ye ve Irak'a seyahat edecekseniz sizi durdumak için yetkimiz dahilindeki herşeyi yapacağız. Pasaportlarınıza el koyacağız, mahkum edeceğiz ve eğer hali hazırda bölgedeyseniz, o zaman İngiltere'ye geri dönüşünüze engel olacağız. Sizler IŞİD'e katılarak hangi tarafta olduğunuzu gösteriyorsunuz. Sizler Birleşik Krallık'ın düşmanlarısınız."

İngiltere Başbakanı Cameron, binlerce İngiliz askerinin görev yaptığı Afganistan'a dikkati çekerek, "Bu görev, bu yıl sonunda sona erecek. Afganistan misyonunun sona erecek olması, tehdidin sona ereceği anlamına gelmiyor" dedi. David Cameron, "İslamcı aşırı terörizm" tehdidinin, IŞİD dolayısıyla Irak ve Suriye'de hala mevcut olduğunu dile getirdi. 

Birleşik Krallık'tan yaklaşık 500 kişinin Suriye'de ve Irak'ta IŞİD saflarında savaşmaya gittiği tahmin ediliyor. İngiltere dünden bu yana Irak'taki çeşitli IŞİD hedeflerini bombalıyor.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.