12 °C

'İşlenen suçlar hesapsız kalmayacak'

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, "Düşmanın temel hedefi, Filistin davasını yıkmak ve uzlaşıyı sonlandırmaktır" dedi

'İşlenen suçlar hesapsız kalmayacak'

RAMALLAH - Abbas, Ramallah'ta Filistinli liderlerle yaptığı toplantının ardından düzenlediği basın toplantısında, Filistinlilere birlik ve beraberlik çağrısında bulunarak, "Düşmanın temel hedefi, Filistin davasını yıkmak ve uzlaşıyı sonlandırmaktır. Ancak, işlenen suçlar, hesapsız kalmayacaktır" diye konuştu.

Saldırıların sona ermesi için uluslararası düzeyde görüşmeler yaptığını, Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah es-Sisi'den müdahale talebinde bulunulduğunu ifade eden Abbas, Mısır'ın taleplerine nazik bir şekilde cevap verip, ateşkes ve Gazze'ye uygulanan ambargonun kaldırılmasını içeren bir öneri sunduğunu dile getirdi.

Abbas, "Zaman, herkesin sesini yükselterek, yıkım mekanizmasının yüzüne gerçeği söyleme zamanıdır. Bu yıkım mekanizması, insan hukukuna dair tüm kanunları ihlal ediyor. Biz onun sahip olduğu yıkıcı güce sahip değiliz. Ancak daha güçlüsüne, hak ve adalete sahibiz. Hak sahipleri, kuvvetle yok edilemez" diye konuştu. 

"Ateşkes için Türkiye, Katar ve taraflarla görüşme yaptık"

Abbas, ateşkesin sağlanması çerçevesindeki çalışmalara dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Ateşkesin sağlanması için Mısır ile bir araya geldik. Hamas ve Cihad-i İslamiyye ile görüşmeler yaptık. Türkiye ve Katar'a gittik. Doha'da Hamas Siyasi Büro Şefi Halid Meşal ile bir araya geldik. Saldırıların durması, sınır kapılarının açılması, balıkçılara koyulan sınırlamaların kaldırılması, ayrımcı bölgelerin iptali, yeniden gözaltına alınan Filistinlilerin ve milletvekillerinin serbest bırakılması konularını ele aldık. Ayrıca bölgeye acil olarak insani yardım girişinin sağlanması, Gazze'nin imarı için doner ülkeler kapsamında uluslararası bir toplantının yapılmasını talep ettik."   

Filistin meselesinin, uluslararası ve bölgesel düzeydeki etkileşimlerden uzak tutulması, çifte standart politikasından vazgeçilmesi çağrısında bulunan Abbas, "Filistinli bir çocuğun bir damla kanı her şeyden daha değerlidir" diye konuştu.

Filistin halkına da seslenen Abbas, "Direnişçiler, acılarınız acımızdır. Sıkıntılarınız bizde derin yaralar açıyor. Asla unutmayacağız ve affetmeyeceğiz" dedi. 

Filistinliler uluslararası düzeyde koruma altına alınmalı

Abbas, Batı Şeria, Gazze ve Kudüs'teki Filistinlilerin uluslararası düzeyde koruma altına alınması çağrısı yaptı. 

Mahmud Abbas, Mısır, Türkiye, Bahreyn, Katar, Suudi Arabistan, Ürdün'ü kapsayan ziyaretlerini tamamlayarak, Ramallah'a döndü. 

Batı Şeria'da 12 Haziran'da kaybolan üç Yahudi yerleşimcinin 18 gün sonra ölü bulunmasının ardından Filistinli genç Muhammed Ebu Hudayr, 2 Temmuz'da kaçırılmış ve yakılarak öldürülmüştü. İsrail, olayların ardından 7 Temmuz'da "Koruyucu Hat" adı altında Gazze'ye havadan, 17 Temmuz Perşembe akşamı da karadan saldırıya geçmişti.

İsrail'in şu ana kadar Gazze'ye yönelik saldırılarında 635 Filistinli hayatını kaybetti, 4 bin kişi yaralandı.

Abbas, Kerry ile görüştü

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas'ın ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile telefon görüşmesi yaptığı bildirildi.  

Filistin resmi ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail'in Gazze Şeridi'ne başlattığı saldırıların durdurulması ve ateşkesin sağlanması için Filistin Devlet Başkanı Abbas, ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile Mısır'ın öne sürdüğü ateşkesin yürürlüğe girmesini konuştu.  

Mısır'ın 14 Temmuz'da öne sürdüğü ateşkes planı, Hamas ve İslami Cihad grupları tarafından yetersiz bulunduğu gerekçesiyle reddedilmişti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.