8 °C

'İstihbaratın çalışma şekli yenilenmeli'

Merkel, "Partnerlerimizle işbirliği yapmak isteriz. Buna, istihbarat servisleri arasında casusluk yapmamak da dahil. İstihbaratın çalışma şekli yenilenmeli'' dedi

'İstihbaratın çalışma şekli yenilenmeli'

BERLİN - Almanya Başbakanı Angela Merkel, ABD ile ülkesi arasında yaşanan casusluk kriziyle ilgili olarak, Amerikalıları istihbarat servislerinin değişimi konusunda ikna etmenin o kadar kolay olmadığını belirterek, ''İstihbarat servislerinin çalışma şekli yenilenmeli'' dedi. 

Merkel, Alman ZDF kanalına yaptığı açıklamada, ABD ile Almanya arasında ilişkilerde bir tutum değişikliğinin olup olmayacağının sorulması üzerine, ''Şimdiden bu konuda bir şey diyemem ancak bazı şeylerin değişeceğini ümit ediyorum'' diye konuştu. 

Casusluk olayına ilişkin olarak Merkel, "İstihbarat servislerinin çalışma şekli yenilenmeli. Ben böyle bir şey olduğunda bunu partnerler arasında işbirliği olarak görmem. Biz partnerlerimizle işbirliği yapmak isteriz. Buna, karşılıklı casusluk yapmamak ve istihbarat servisleri arasında da casusluk yapmamak dahil'' ifadelerini kullandı. 

Merkel ayrıca ABD istihbarat servisleriyle işbirliğinin sınırlandırılması konusunda bir talep olmadığını bildirdi. 

Kimsenin kimseye güvenmediği soğuk savaş döneminde yaşamadıklarına işaret eden Merkel, bugün çok başka tehditlerin sözkonusu olduğunu kaydetti. 

Merkel, ABD ile AB arasındaki yapılması görüşülen serbest ticaret anlaşmasının bu yaşananlardan dolayı askıya alınmasının sözkonusu olmadığını sözlerine ekledi. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.