'İstihdam verileri Fed'in faiz kararını etkilemeyecek'

High Frequency Economics Başekonomisti O'Sullivan, Mart ayı istihdam verilerinin Fed'in faiz kararında herhangi bir etkisi olmayacağı söyledi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'in Kıdemli Ekonomisti Sophia Koropeckyj, beklentinin çok altında kalan ABD tarım dışı istihdam verisinin paniğe yol açmaması gerektiğini belirtirken, "İstihdamdaki zayıflığın geçici olduğunu düşünüyoruz, çünkü ekonominin temelleri yılın geri kalanında daha güçlü istihdam artışı sağlayacak kadar sağlam. Son istihdam verileri, eylülde başlamasını öngördüğümüz parasal sıkılaşmanın gidişatını değiştirmeyecek" dedi. 

ABD'de tarım dışı istihdamın martta, aralık 2013'den bu yana en kötü performansını göstermesi ve önceki aylara ilişkin aşağı yönlü revizyonlar, ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz zamanlamasına yönelik tartışmaları yeniden alevlendirdi. 

Söz konusu gelişmeleri AA muhabirine değerlendiren Moody's Kıdemli Ekonomisti Sophia Koropeckyj, piyasaları "hayal kırıklığına" uğratan istihdam verilerinin, düşen petrol fiyatları ve zayıflayan küresel talebin Amerikalı işverenler üzerinde yarattığı baskıyı yansıttığını dile getirdi.  

'Veriler, paniğe yol açmamalı'

Buna karşın son istihdam verilerinin paniğe yol açmaması gerektiğini savunan Koropeckyj, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Mart ayı istihdam raporu, ekonominin yeni bir resesyona girdiği anlamına gelmiyor ve paniğe yol açmamalı. Ekonominin birçok sekmesi direncini koruyor, Conference Board tarafından ölçülen tüketici güveni de martta iyileşti. Moody's Analytics anketleri de iş imkanlarının artmaya devam ettiğini ve birçok işverenin personel sayısını artırmayı planladığını ortaya koyuyor"

'Yeni bir trendin başlangıcı değil'

ABD'de son 4 yıldır yılın en iyi ekonomik tahmincisi seçilen High Frequency Economics Başekonomisti Jim O'Sullivan,  mart ayı istihdam raporunun tek başına Fed'in faiz kararını etkilemeyeceğini belirtirken, "Mart ayı istihdam verilerinin Fed'in faiz kararında herhangi bir etkisi olmayacak, çünkü henüz bir karar vermek zorunda değiller. Fed yetkilileri, sıkılaştırmaya en erken haziranda başlayabileceklerini açıkladılar ve o zamana kadar 2 istihdam raporu daha var. Faiz artışı, ancak bundan sonraki raporlar da işgücü piyasasının zayıfladığına işaret ederse ertelenebilir. Mart ayı istihdam raporunun tek başına ağırlığı yok denecek kadar az" şeklinde konuştu. 

Jim  O'Sullivan, Fed'in faiz artışına haziranda başlama olasılığının hala kayda değer seviyede olduğunu ifade ederken, artış hızı ve aralığının gelen verilerin yanı sıra piyasaların tepkisine göre ayarlanacağını sözlerine ekledi. 

Bu konularda ilginizi çekebilir