24 °C

'Kırım işgalini hiçbir zaman tanımayacağız'

ABD Devlet Başkanı Yardımcısı Joe Biden, "ülkesinin Kırım'ın Rusya'ya ilhakını tanımadığını ve hiçbir zaman tanımayacağını" ifade etti

'Kırım işgalini hiçbir zaman tanımayacağız'

KIEV - Ülkedeki temasları çerçevesinde Devlet Başkanı Petro Poroşenko ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlenen basın toplantısında konuşan Joe Biden, “Ben, açık ve net söylüyorum. ABD, Rusya'nın işgalini ve Kırım'ın ilhakını tanımadı ve tanımayacaktır” ifadesini kullandı. Biden, ABD'nın diğer ülkeleri de söz konusu yasadışı ilhakı tanımaması için ısrar edeceğini kaydetti.

Biden, ayrıca seçimlerin ardından parlamentoya giren partilerin en kısa zamanda hükümeti kurması gerektiğini dile getirirken, “Hükümet, haftalar değil, birkaç gün içerisinde kurulmalı. Ukrayna halkı ile danışılarak yapılması öngörülen reformlar devam ettirilmelidir” ifadesini kullandı. Biden, Ukrayna yönetiminin ülkede gerçekleştirilecek ekonomik reformlara önem vermesi gerektiğini kaydetti.

Devlet Başkanı Poroşenko da doğudaki sorunun çözümüne yönelik görüşmelerde Minsk formatının daha uygun olduğunu, bu konuda Joe Biden ile mutabık kaldıklarını kaydederek, bu çerçevede Minsk Anlaşması'nın kilit maddelerinin hayata geçirilmesinin sağlanabileceğini dile getirdi. 

Poroşenko, Minsk mutabakatının esas maddeleri olan "ateşkesin sağlanması, askerleri geri çekerek güvenli bölgenin oluşturulması, sınırda güvenliğin ve kontrolün sağlanması, askeri araçları ve ağır silahları geri çekilmesi, Ukrayna yasalarına uygun olarak yapılacak yerel seçimlerin düzenlenmesi yoluyla siyasi diyaloğun en kısa zamanda başlatılması gerektiğini" vurguladı. 

Petro Poroşenko, ayrıca Biden ile yaptığı görüşmede öncelikli olarak, güvenlik ve savunma, enerji ve mali yardım meselelerinin ele alındığını kaydetti.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap