8 °C

'Petrol üretimini azaltmayacağız'

Suudi Arabistan petrol bakanı ülkesinin üretim azaltmayacağına işaret etti

'Petrol üretimini azaltmayacağız'

LİMA - Suudi Arabistan Petrol Bakanı Ali el Naimi, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) en büyük üreticisi olan ülkesinin petrol üretimini azaltmayacağına işaret ederek üretimlerinin  geçen ay hiç değişmediğini belirtti.              

Peru'nun başkentinde düzenlenen Birleşmiş Milletler iklim konferansına katılan Naimi ülkesinin iki hafta önceki OPEC toplantısında benimsediği pozisyonu aynen yansıtıyor. Suudi Arabistan petrol piyasasının kendisi kadar büyük bir üreticinin müdahalesi olmadan denge bulmasını istiyor.
              
Suudi Arabistan daha önce kendisini piyasadaki arz ve talep boşluklarını dolduran, fiyat ve piyasa dengelerini etkileyebilen bir üretici olarak konumlandırıyordu.
              
Petrol fiyatlarının Kasım ayındaki OPEC toplantısından bu yana 13 dolar gerilediğinin hatırlatılması ve OPEC'in Haziran ayında yapılacak bir sonraki toplantısı öncesinde üretimin azaltılmasının gerekip gerekmeyeceği yönündeki soruya Naimi karşılık olarak, "Neden üretimi azaltalım? Neden?" dedi.
              
Ülkesinin Kasım ayında günde 9.6 ile 9.7 milyon varil arasında petrol ürettiğini belirten Naimi'nin verdiği rakamlar üretimin Ekim ayı ile aynı seviyede kaldığını gösteriyor.
              
Naimi, "Müşteriler gelip de daha fazla petrol istediklerini söylemediği sürece (bu rakamlar) değişmeyecek" dedi.
              
Naimi'nin açıklamaları öncesinde ABD'de yayımlanan haftalık petrol stoku verileri keskin artışa işaret ederken, OPEC de gelecek yıl ürettiği petrole olan talebin daha önceki tahminlerin günde 280,000 varil altında olacağını açıkladı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.