18 °C

'PKK, terör örgütüdür'

Almanya İçişleri Bakanı De Maiziere, PKK'nın bir terör örgütü olduğunu ve kendi açılarından böyle kalmaya devam edeceğini duyurdu

'PKK, terör örgütüdür'

BERLİN -  Almanya İçişleri Bakanı Thomas de Maiziere, PKK'nın Avrupa Birliği (AB) terör örgütleri listesinden çıkarılması söylemlerine karşı çıkarak, "PKK bir terör örgütüdür. Bu bizim açımızdan böyle kalmaya devam edecektir" dedi. 

De Maiziere, Alman birinci televizyon kanalı ARD'de katıldığı programda, IŞİD'in Suriye ve Irak'ta Yezidiler ile Kürtleri hedef alan saldırılarının ardından, Almanya'da radikal dinci ve Kürt gruplar arasında yaşanan sokak olaylarını ve kamuoyundaki tartışmaları değerlendirdi.

Almanya'da bazı siyasetçilerin, IŞİD'e karşı savaşan PKK'nın terör örgütleri listesinden çıkarılması talebine karşı çıkan De Maiziere, son günlerde Almanya sokaklarında yaşanan şiddet olaylarında PKK'nın da rolünün bulunduğunu söyledi.

De Maiziere, şunları kaydetti: 

"PKK yasağı konusunda şunu söylemek istiyorum: Tabii ki Türkiye'nin Kürtlerle bir çözüm süreci başlatmasını memnuniyetle karşıladım. Bu, şu an için durmuş gözüküyor. PKK bir terör örgütüdür. Bu bizim açımızdan böyle kalmaya devam edecektir. Son günlerde yaşanan birçok gösteride gördük ki şiddet eylemlerinin bir bölümü PKK çevrelerince organize ediliyor. Bunu bilmek gerekiyor."

De Maiziere, Kobani'deki çatışmaların ardından bazı Kürt gruplar tarafından IŞİD'e karşı düzenlenen gösteriler konusunda da uyarıda bulunarak, barışçıl gösterilere saygı gösterdiklerini ancak şiddet ve işgal eylemlerine müsamaha göstermeyeceklerini kaydetti.

İçişleri Bakanı De Maiziere, "Kürtlerin ve Yezidilerin tepkilerini anlıyorum. Ülkemizde herkes özgür ve barışçıl bir şekilde protesto düzenleyebilir ancak sokaklarımızda şiddete başvurulmasını, tren istasyonlarının, büroların işgal edilmesini camilere kundaklamasını kabul etmeyeceğiz" şeklinde konuştu.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap