9 °C

'Suriye görüşmeleri ertelenebilir'

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, "Görüşmelerin çok kısa bir süre ertelenme ihtimali var. Davetiyeleri göndermek için taraflara etkisi olan ülkelerin ortak bir çizgide buluşmasını bekliyorum" dedi.

'Suriye görüşmeleri ertelenebilir'

Birleşmiş Milletler Suriye Özel Temsilcisi Staffan De Mistura, 25 Ocak'ta yapılması planlanan Suriye görüşmelerine ilişkin davetiyeleri göndermek için taraflar üzerinde etkisi olan ülkelerin ortak bir çizgide buluşmasını beklediğini söyledi. 

Mistura, İsviçre’nin Davos kasabasında bu yıl 46'ncısı düzenlenen Dünya Ekonomik Forumu’nda soruları yanıtladı.

Türkiye'nin de içinde bulunduğu Uluslararası Suriye Destek Grubu ülkelerinin Cenevre'deki Suriye görüşmelerine kimlerin katılacağı konusunda bir uzlaşı ya da formül üzerinde çalıştıklarını ifade eden Mistura, "Görüşmelerin çok kısa bir süre ertelenme ihtimali var. Davetiyeleri göndermek için taraflar üzerinde etkisi olan ülkelerin ortak bir çizgide buluşmasını bekliyorum" diye konuştu. 

Görüşmelerin ertelenme ihtimalinin davetiyelerle ilgili olduğunu söyleyen Mistura, hazırlık aşamasında kimlerin davet edileceği, kaç grubun davet edilmesi gerektiği ve kimin kimi davet etmek istediği gibi pek çok hususu görüştüklerini anlattı. 

Mistura "Bazı gruplar kendi pozisyonları göz önünde bulundurulmazsa görüşmelere katılmayacaklarını söylüyor. 'Onlar gelirse biz gelmeyiz' diyor ama bu kendilerini yeniden konumlandırmak ile ilgili ve normal bir durum" diye konuştu.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.