9 °C

14 generale yolsuzluk soruşturması

Çin silahlı kuvvetlerinde yürütülen yolsuzlukla mücadele kampanyası kapsamında son aylarda toplam 14 general soruşturmaya alındı ya da suçlu bulundu.

14 generale yolsuzluk soruşturması

Çin ordusunun yayın organı PLA Daily, son aylarda toplam 14 general hakkında soruşturma açıldığı ya da mahkumiyet kararı verildiğini açıkladı. Yıllık meclis toplantısı öncesinde yayımlanan haberde, söz konusu generallerin isim listesi de yer aldı.

Listede, İkinci Topçu Birliği adıyla bilinen nükleer füze kuvvetlerinin siyasi komiser yardımcısının yanı sıra, Kuzey Deniz Filosu'nun kurmay başkan vekili gibi kritik görevlerin olması dikkat çekti.

Eski komutan yardımcısına ömür boyu hapis

PLA Daily, söz konusu generallerin hangi suç ya da disiplin ihlallerinden ötürü soruşturma altında bulunduğunu belirtmedi. Hubei askeri bölgesinin eski komutan yardımcısı Lan Weijie'nin ise rüşvet kabul etmek ve ateşli silah bulundurmak suçlarından ocak ayında ömür boyu hapse mahkum edildiği kaydedildi.

Öte yandan, Çin kamuoyunda soruşturmaların Cumhurbaşkanı Xi Jinping'in başlattığı yolsuzlukla mücadeleyle ilintili olduğu görüşü hakim. Halkın Kurtuluş Ordusu'nda yolsuzluğa karşı temizlik kampanyası yürütüldüğü uzun zamandır ülke medyasının da gündeminde.

 Eski Genel Kurmay Başkanı'na müebbet bekleniyor

Başkanlığını Xi Jinping'in yaptığı ve Çin ordusunun en üst düzey komuta birimi olan Merkezi Askeri Komisyon'un iki başkan yardımcısından biri konumundaki Eski Genel Kurmay Başkanı General Xu Caihou, geçtiğimiz yıl terfiler karşılığında rüşvet almak suçundan ÇKP disiplin organınca partiden atılmış ve adli yargıya sevk edilmişti.

Son 30 yılda yolsuzluk suçlaması yöneltilen en üst rütbeli asker olan Cu Caihou'nun ömür boyu hapse çarptırılması bekleniyor.

Uzmanlar, Çin ordusunda öteden bu yana ciddi boyutlardaki yolsuzluğun, askeri harcamalardaki keskin yükselişlere bağlı olarak çok daha belirgin problem haline geldiğine dikkat çekiyor. Bazı gözlemciler ise, aynı zamanda ÇKP Genel Sekreteri olan Cumhurbaşkanı Xi'nin yolsuzluk soruşturmalarını ordu üzerindeki otoritesini sıkılaştırmak için kullandığı yorumunu dile getiriyor.

Çin silahlı güçleri, 3 milyona yakın aktif personeliyle dünyanın en kalabalık ordusu durumunda bulunuyor. Kara, hava, deniz ve füze kuvvetlerinden oluşan silahlı güçlerin 2014 yılı bütçesi resmi rakamlara göre 138 milyar ABD dolarıydı.

Kaynak: DHA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.