9 °C

17 bini aşkın işletme iflas açıkladı

Almanya'da şirket iflasları ocak-eylül döneminde yüzde 4.4 azaldı

17 bini aşkın işletme iflas açıkladı

Almanya'da bu yılın ocak-eylül döneminde iflas açıklayan şirket sayısı, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 4,4 azaldı.  

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) bugün açıkladığı geçici verilere göre, Almanya'da bu yılın ocak-eylül döneminde 17 bin 393 işletme iflas açıkladı. Geçen yılın aynı aynı dönemine kıyasla iflaslar yüzde 4,4 geriledi.  

Yılın ilk 9 ayında, tüketici iflasları sayısı 59 bin 874 olarak belirlenirken, bu sayı geçen yılın aynı dönemine oranla yüzde 8,2 azaldı.  

Avrupa'nın lokomotif ülkesi Almanya'da iflaslardan en çok etkilenen sektör, 3 bin 205 iflas vakasıyla endüstriyel ticaret şirketleri oldu. Bunu sırasıyla 2 bin 890 vakayla inşaat şirketleri ve 2 bin 53 vakayla da ekonomi alanında profesyonel, bilimsel ve teknik servis sağlama şirketleri izledi.  

Şirketlerin iflas talepleriyle ilgili olarak alacaklılara ödenmesi öngörülen borç ocak-eylül döneminde yaklaşık 13,3 milyar euro seviyesinde belirlendi. Söz konusu borç, geçen yılın aynı döneminde ise yaklaşık 20,2 milyar avro tutarındaydı. 

 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.