23 °C

2010 milyarderleri açıklandı

Dünyada milyarder sayısı 1011'e çıktı. Forbes'un listesinde 28 Türk var

2010 milyarderleri açıklandı

NEW YORK - Amerikan finans çevrelerinin dergisi Forbes, 2010 yılının milyarderler listesini açıkladı. Listenin başında bu yıl, Meksikalı telekomünikasyon devi Carlos Slim Helu 53,5 milyar dolarlık servetiyle bulunurken, Helu'yu 53 milyar dolarla Microsoft firmasının kurucusu Amerikalı Bill Gates ve 47 milyar dolarla Amerikalı yatırımcı ve iş adamı Warren Buffet izliyor.

Derginin Genel Yayın Yönetmeni ve Başkanı Steve Forbes, New York'ta Forbes'un genel merkezinde düzenlenen basın toplantısında, dünyanın milyarderler listesinin 24'üncüsünü açıkladı.

Forbes, sözlerinin başında, dünyadaki ekonomik toparlanmanın, kendisini listede de gösterdiğini, özellikle yükselen pazarlardaki milyarderler sayısında artış olduğunu belirtti.

Milyarder sayısı 1011'e yükseldi

Dünyada geçtiğimiz yıl 793 olan milyarder sayısının bu yıl 1011'e yükseldiğini söyleyen Forbes, bu yıl listede yer alan milyarderlerin toplam servetinin net değerinin 3,6 trilyon dolara yükseldiğini, bu rakamın geçen yıl 2,4 trilyon dolar olduğunu, bunun yüzde 50'lik bir artış anlamına geldiğini duyurdu.

Listede 55 ülkeden milyarderlerin bulunduğunu, bu yıl listeye ilk kez Finlandiya ve Pakistan'dan milyarder girdiğini ifade eden Forbes, listeye ilk kez bu yıl giren milyarder sayısın ise 97 olduğunu kaydetti.

Meksikalı Helu'nun bu yıl listenin en başında bulunduğunu belirten Forbes, listenin başına 1994 yılından beri ilk kez Amerikalı olmayan bir milyarderin yerleştiğini söyledi.

Listede Asya bölgesinin bu yıl son derece iyi göründüğünü ifade eden Forbes, bu bölgede milyarder sayısının yüzde 80 artığını, bu yıl listeye yeni giren 97 milyarderin 62'sinin Asya'dan geldiğini aktardı.

Steve Forbes, Çin'in geçen yıl 28 olan milyarder sayısını bu yıl 64'e, Hindistan'ın da 24 olan milyarder sayısını bu yıl 49'a yükselttiğini ve ilk 10 milyarder arasında iki Hintli iş adamının bulunduğunu belirtti.

Forbes, yükselen piyasalardaki olumlu gelişmeden de söz ederek, geçen yılki listede 13 milyarderi olan Türkiye'nin bu yıl bu rakamı 28'e yükselttiğini, bu anlamda bu sene gayet iyi bir performans sergilediğini kaydetti.

Rusya'nın geçtiğimiz yıl listede 32, bu yıl ise 62 milyarderi bulunduğunu açıklayan Forbes, Brezilya'nın ise ilk 10'a bir milyarder sokmayı başardığını ifade etti.

ABD'nin ise diğer bölgelere göre bu yıl biraz daha geride kaldığına işaret eden Forbes, ancak yine de listede en çok milyarderi olan ülkenin ABD olduğunu, toplam 403 Amerikalının listede yer aldığını söyledi.

Gelecek dönemde ABD'nin ekonomik açıdan daha iyi olacağına inandığını da belirten Forbes, 'Bu listede görünen dikkate değer değişiklikler, aynı zamanda küresel ekonomide de yaşanan dikkate değer değişiklikleri yansıtıyor' dedi.

Forbes dergisinin kıdemli editörlerinden Luisa Kroll da yaptığı açıklamada, Forbes'un Türkiye'de pek çok dergi çalışanı olduğunu söyledi ve listenin 12 Şubat 2010 tarihinden önceki dönemi yansıttığını belirtti.

Türkiye'nin 28 milyarderi var

Kroll, listede Ortadoğu bölgesine aldıkları Türkiye'nin, bu bölgede son derece iyi göründüğünü, Türkiye'nin bu yıl geçen yıla göre listeye 15 milyarder daha sokmayı başardığını ve toplam sayıyı 28'e çıkardığını kaydetti.

Luisa Kroll, Ortadoğu bölgesinde Türkiye dışındaki ülkelerin pek iyi görünmediğine de dikkati çekti.

Kroll, bir soru üzerine, Türk Lirası'nın dolara karşı değer kazanmasının, doların değer kaybetmesinin, bu yıl Türkiye'den daha fazla sayıda kişinin listede yer almasını sağladığını, Türkiye'den bu yıl listeye 12 kişinin döndüğünü, 3 de yeni ismin eklendiğini söyledi.

Hüsnü Özyeğin, Mehmet Emin Karamehmet, Şarık Tara

Türkiye'yi Orta Doğu bölgesinde gösteren listeye göre, bu yıl Türkiye'nin en zengin kişisi 3 milyar dolarlık servetle Hüsnü Özyeğin oldu. Özyeğin listenin 316. sırasında bulunurken, onu 2,9 milyar dolarla Mehmet Emin Karamehmet 342. sırada izledi. Şarık Tara da 2,6 milyar dolarlık servetiyle listenin 367. sırasında yer aldı.

Milyarderlerin çoğu New York'ta yaşıyor

Toplam 1011 milyarderin yer aldığı Forbes 2010 listesinde, ABD'den 403, Avrupa bölgesinden 248, Asya-Pasifik bölgesinden 234, Türkiye'nin dahil edildiği Orta Doğu-Afrika bölgesinden 65 milyarder ve ABD hariç Amerika kıtasından da 61 milyarder bulunuyor.

New York kenti 60 milyarderle dünyada en çok milyarderin yaşadığı kent olurken, New York'u 50 milyarderle Moskova ve 32 milyarderin yaşadığı Londra izliyor. New York Belediye Başkanı Michael Bloomberg de 18 milyar dolarlık servetiyle listede 23. sırada bulunuyor.

Listenin en genç milyarderi 4 milyar dolarlık servetin sahibi, Facebook'un kurucusu 25 yaşındaki Mark Zuckerberg (listede 212. sırada yer alıyor) olurken, en yaşlı milyarder de 3,3 milyar dolara sahip olan İsviçreli 99 yaşındaki Walter Haefner (287. sırada) oldu.

Amerikalılar bu yıl da listede en çok milyardere sahip olurken, listedeki milyarder sayının yüzde 40'ının Amerikalı olduğu göze çarpıyor.

Amerikalı ünlü talk şovcu, televizyoncu Oprah Winfrey 2,4 milyarlık servetiyle listeye 400. sıradan girerken Meksikalı uyuşturucu kaçakçısı Joaquin Guzman Loera'nın da 1 milyar dolarlık servetiyle bu yıl yine listede (937.sırada) yer alması dikkat çekti.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap