4 °C

34 yıllık sır Katalonya'da kriz yarattı

Katalonya'nın eski Başkanı Pujol'un, babasından kalan mirası 34 yıl boyunca yurt dışındaki bankalarda sakladığını itiraf etmesi, Katalan siyasetinde deprem yarattı. Pujol ve eşi hakkındaki suç duyurusu kabul edildi

34 yıllık sır Katalonya'da kriz yarattı

MADRİD - İspanya'nın doğusundaki Katalonya özerk yönetiminin 1980-2003 yıllarındaki başkanı ve Katalonya'da iktidarda olan Yönelim ve Birlik (CIU) partisinin büyük ortağı Katalonya Demokratik Birliği'nin (CDC) kurucusu 84 yaşındaki Jordi Pujol'un, babasından kalan mirası 34 yıl boyunca yurt dışındaki bankalarda sakladığını itiraf etmesinin yankıları büyüyor. 

Katalonya siyasetinin önemli isimlerinden Pujol'un geçen hafta yazılı açıklamayla aile servetini vergi cenneti ülkelerde sakladığını itiraf etmesi ve bunun için özür dilemesi hem siyasi hem de hukuki tartışmalara yol açtı. 

İspanya'daki "Temiz Eller" adlı sivil toplum kuruluşunun, Pujol hakkında yaptığı suç duyurusu Barcelona'daki mahkeme tarafından bugün kabul edildi. Para aklama, görevini kötüye kullanma, vergi kaçırma, rüşvet, resmi belgede sahtecilik, unvanını çıkar amaçlı kullanma ve kamu bütçesini kötü kullanma iddialarıyla Jordi Pujol ve eşi hakkında soruşturma başlatıldı.  

Pujol'un eski sevgilisi ve kız kardeşlerinin, İspanyol basınına açıklamalarında, babadan kalma böyle bir mirastan haberdar olmadıklarını ve Pujol ailesinin çok daha fazla araştırılmasını söylemeleri yeni tartışmalara yol açtı. 

Öte yandan Katalonya özerk yönetim parlamentosu, Pujol'dan, hakkındaki iddialara açıklık getirmesini istedi. Bu talebi kabul ederse Pujol'un, eylül ayında parlamentoda açıklama yapması bekleniyor. 

34 yıllık sırrın ortaya çıkmasıyla büyük prestij kaybına uğrayan ve yaklaşık 1 haftadır evinden dışarı çıkmadığı söylenen Pujol, CIU'daki onursal başkanlığından ve CDC'deki tüm görevlerinden de istifa ederek bir daha bu partilerle ilişkili hiçbir etkinliğe katılmayacağını duyurdu.  

Eski Katalonya başkanı olmasından dolayı aldığı yıllık yaklaşık 82 bin avroluk emekli maaşından da feragat eden Pujol, kendisine tahsis edilen özel şoför, otomobil ve ofisi de iade etti. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.