9 °C

40 bin Musullu evini bırakıp kaçıyor

Irak güçleri Musul'un merkezine yaklaştıkça kaçan sivillerin sayısı 40 bini aştı.

Irak'ta ABD desteğindeki ordu birlikleri İslam Devleti militanlarının elindeki Musul'un merkezinde yer alan eski kente doğru dün ilerlemelerini sürdürürken, son hafta içinde 40 binden fazla sivilin evlerini terk ederek bölgeden kaçtıkları bildiriliyor.

Iraklı bir askeri kaynağın Reuters'a verdiği bilgiye göre, Irak askerleri Musul'daki el Hurriye köprüsünü bu sabah ele geçirdiler. Köprü, İslam Devleti'nin elindeki eski kente giden yol üzerinde.

Dicle nehri üzerindeki beş köprünün hepsi savaşta hasar gördü ancak şimdiye kadar ikisi Irak ordusunun eline geçen bu köprüler onarıldıktan sonra, kentin kuzeyini hâlâ ellerinde bulunduran İD militanlarına karşı saldırıyı kolaylaştıracak.

Çarpışmalar batı Musul'un en kalabalık semtlerine yöneldikçe, kentten çıkışlar da hızlanıyor. Yardım kuruluşları kaçan sivilleri barındıracak kampların tamamen dolmaya yaklaştığını söylediler.

Musul'dan göç konusundaki bilgileri derleyen uluslararası bir kuruluşun verilerine göre Ekim'de Musul operasyonunun başlamasından bu yana kentten kaçanların sayısı 26 Şubat'ta 164,000 iken dün 206 bine ulaştı.

Bu sayının daha da yükselebileceği bildiriliyor. Birleşmiş Milletler geçen ay bir uyarı yaparak batı Musul'da kalan sivillerin yarısı olan 400,000 kadar insanın da kenti terk edebileceğini söylemişti.

Irak ordusu 100 gün savaştıktan sonra Musul'un doğusunu Ocak ayında İD militanlarından geri almış ve saldırılarını 19 Şubat'tan itibaren Dicle nehrinin batısındaki mahallelere yönelmişti.

İD örgütünün Musul'da yenilgiye uğratılması, lideri Ebubekir el Bağdadi'nin 2014 yılında Irak ve Suriye'nin bir bölümünde ilan ettiği, hilafetin Irak kanadının yıkılması demek olacak.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.