11 °C

7 ay sonra ilk kez kimse vurulmadı

Ukrayna'da ilk kez ölü ve yaralı olmadan bir gün geçti. Ukrayna Devlet Başkanı Poroşenko, "Bugün son 7 ay boyunca ilk kez böyle bir 24 saat geçirdik. Benim için ne kadar önemli olduğuna inanmazsınız" dedi

7 ay sonra ilk kez kimse vurulmadı

MELBOURNE - Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko, hükümet güçleri ile Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında eylül ayında varılan ateşkese rağmen çatışmaların sürdüğü ülkesinde ilk kez ölü ve yaralı olmadan bir gün geçirildiğini söyledi. 

Resmi bir ziyaret için Avustralya'da bulunan Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko Sydney Lowy Enstitüsü'nde yaptığı konuşmada, "İyi haberlerim var. Bugün son 7 ay boyunca ilk kez böyle bir 24 saat geçirdik. Benim için ne kadar önemli olduğuna inanmazsınız. Bir Ukrayna askerinin ölmediği ya da yaralanmadığı ilk gece. Sivilleri kaybetmediğimiz ve kimsenin yaralanmadığı ilk gün" dedi. 

Eylül ayında imzalanan ancak birçok kez ihlal edilen ateşkes anlaşmasını canlandırmak için çağrıda bulunan Petro Poroşenko, zafer ilan etmek için çok erken olduğunu söyledi. Poroşenko, "Bu sadece 24 saat, her şey henüz çok hassas. Bu sürecin devamı için dua ediyorum" diye konuştu. 

Poroşenko, Rusya'yı "özgürlüğü seçtikleri için kendilerini cezalandırmakla" suçladı ve "Bu sadece bağımsızlık için yaptığımız bir savaş değil. Bu savaş demokrasi için, küresel demokrasi için ve güvenlik için" ifadesini kullandı. 

Ukrayna'nın doğusunda aylardır süren Rusya yanlısı ayrılıkçı hareketi bastırmak üzere Ukrayna ordusu operasyon başlatmış, çatışmalarda bugüne kadar 4 binden fazla kişi hayatını kaybetmiş, yaklaşık 1 milyon kişi evlerine terk etmek zorunda kalmıştı. Eylül ayında Belarus'un başkenti Minsk'te imzalanan ateşkese rağmen çatışmalar devam ediyordu.  

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.