17 °C

AB, geçen yıl en fazla Suriyelilere sığınma hakkı tanıdı

Eurostat verilerine göre, geçen yıl sığınma hakkı verilen kişi sayısı 135 bin 700 oldu

AB, geçen yıl en fazla Suriyelilere sığınma hakkı tanıdı

BRÜKSEL - Avrupa Birliği'nin (AB) istatistiklerden sorumlu birimi Eurostat tarafından açıklanan rakamlar, 2013'te Suriyeliler başta olmak üzere 135 bin 700 kişiye AB ülkeleri tarafından sığınma hakkı tanındığını gösterdi. 

AB ülkelerine sığınma hakkı tanınanlar arasında Suriye yüzde 26'lık paya sahip. Eurostat, geçen yıl sığınma hakkı tanınan Suriyeli sayısının 35 bin 800 olduğunu açıkladı. Bu sayının, bir önceki yıla göre yaklaşık iki kat arttığına dikkati çekildi. 

Suriyelilerin ardından en fazla sığınma hakkı tanınanların Afganlar (16 bin 400) ve Somalililer (9 bin 700) olduğu belirtildi. 

Suriyelilere en çok sığınma hakkı tanıyan AB ülkeleri İsveç ve Almanya olurken, Afganların büyük bölümü Almanya'dan, Somalililerin önemli bölümü ise Hollanda'dan sığınma aldı. 

İsveç, sadece Suriyeliler için değil genel anlamda da 2013'te en fazla sığınmacı kabul eden AB ülkesi oldu. Eurostat verilerine göre, İsveç, 26 bin 400 kişiye sığınma hakkı tanıdı. Bu ülkeyi Almanya (26 bin 100) ve Fransa (16 bin 200) izledi. 

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.