5 °C

AB Komisyonu'ndan 'Güney Akım' tepkisi

AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Güney Akım hattında çalışmayı sonlandırma kararı veren Rusya'ya tepki göstererek, "Enerji konusunda herhangi bir şantajı kabul etmiyoruz" dedi.

AB Komisyonu'ndan 'Güney Akım' tepkisi

BRÜKSEL - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, Avrupa’ya doğal gaz taşıyacak Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı'nda çalışmayı sonlandırma kararı veren Rusya'ya tepki göstererek, "Biz enerjinin Bulgaristan’a, bütün Avrupa’ya akmasını istiyoruz. Enerji konusunda herhangi bir şantajı kabul etmiyoruz" dedi.

AB Komisyonu Başkanı Juncker, Belçika'nın başkenti Brüksel'de Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov ile düzenlediği basın toplantısında, Rusya'nın Güney Akım projesini iptal etmesi ile ilgili soruları cevapladı. 

Projenin devam edebileceğini söyleyen Juncker, Rus gazının Bulgaristan'a ve tüm Avrupa'ya akmasını istediklerini ancak enerji konusunda kendilerine yönelik şantajı da kabul etmeyeceklerini belirtti. Avrupa'nın, projenin iptal edilmesi ile en büyük zararı görecek ülkelerden Bulgaristan'a her türlü yardımı yapacağını ifade eden AB Komisyonu Başkanı, Güney Akım'ın devam etmesi konusunda topun Rusya'nın sahasında olduğunu ve doğal gaz boru hattının inşa edilebileceğini kaydetti. 

Pazartesi günü Türkiye’de resmi temaslarda bulunan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rusya’nın Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı Projesi’ne devam etmeyeceğini açıklamıştı. 

Karadeniz üzerinden Bulgaristan'a uzanan Güney Akım Doğalgaz Boru Hattı Projesi ile Avrupa'nın doğalgaz ihtiyacının bir bölümünün karşılanması planlanıyordu.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.