10 °C

AB Komisyonu'ndan Fransa'ya kötü haber

Fransa, 2016 yılında AB içinde en fazla bütçe açığına sahip ülke olacak

AB Komisyonu'ndan Fransa'ya kötü haber

PARİS - Avrupa Birliği Komisyonu, Fransa'nın bütçe açıklarını kapatma konusunda gelecek yıllarda başarısız olacağı öngörüsünde bulundu. 

AB Komisyonu, Fransa'nın bütçe açığının gelecek yıllarda artacağını ve 2016 yılında AB içinde en fazla bütçe açığı olan ülkenin ise Fransa olacağı tahmininde bulundu. 

Bütçe açığı 2014'te yüzde 4.4, gelecek yıl ise yüzde 4.5 olacak

Komisyon, 2016 yılında, Fransa'nın bütçe açığının gayri safi milli hasılaya oranının yüzde 4,7 olacağı ve bütçe açığının 2014 yılında yüzde 4,4, 2015 yılında ise yüzde 4,5 olacağını hesapladı.

Büyüme bu yıl yüzde 0.3, gelecek yıl yüzde 0.7 

Fransa'nın büyümesi konusunda da olumsuz bir tablo çizen AB Komisyonu, büyümenin bu yıl yüzde 0,3, gelecek yıl yüzde 0,7 ve  2016'da yüzde 1,5'te kalacağını öngördü. 

Fransız hükümeti bütçe açığının gelecek yıl yüzde 4,3, 2016 yılında ise yüzde 3,8'e indirmeyi hedefliyor.  Fransa'nın bütçe açıklarının gayri safi milli hasılaya oranının yüzde 4'ü geçmesi, AB Komisyonu ile arasında son yıllarda ciddi sorunlara yol açıyor. Avro kriterine göre bu oranın yüzde 3'ü geçmemesi gerekiyor. 

AB Komisyonu'nun, bütçe açıklarının düşürülmesi konusunda Fransa'ya verdiği süre bu yıl doluyor. Brüksel, bu konuda daha fazla erteleme yapmayacağı uyarısında bulunmuştu. 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.