AB, Polonya'nın vergi planına izin vermedi

AB Komisyonu, Polonya’nın perakende sektöründe uygulamaya çalıştığı kademeli vergilendirme sistemini kamu destekleme kurallarıyla uyumsuz buldu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Polonya'nın perakende sektörüne yönelik uygulamayı planladığı ciroya oranlı kademeli vergilendirme planını kamu destek kurallarına aykırı buldu.

Düzenlemeye ilişkin inceleme yürüten AB Komisyonu, kademeli vergilendirme sisteminin küçük şirketlere avantaj sağlayacağı nedeniyle kamu destek kurallarıyla uyumsuz olduğu sonucuna vardı.

Polonya, geçen yıl perakende sektöründe yer alan işletmelerin aylık ciroları 4,02 milyon eurodan düşükse yüzde 0 oranında, 4,02 milyon euro ile 40,2 milyon euro arasındaysa yüzde 0,8 oranında, 40,2 milyon eurodan yüksekse de yüzde 1,4 oranında vergi ödemeleri yönünde yasal düzenleme yapmıştı.

Söz konusu düzenleme ile Polonya'daki perakende sektöründe faaliyet gösteren küçük firmaların büyük firmalardan daha az oranda vergi ödemeleri planlanıyordu.

Düzenlemenin duyurulmasının ardından konu AB Komisyonuna iletilmişti. AB Komisyonu bununla ilgili resmi inceleme başlatmış ve bu vergilendirmenin başlatılmasını engellemişti.

Vergi düzenlemelerini AB Komisyonu denetliyor

AB üyesi ülkelerde, vergi düzenlemelerinin hiçbir şirkete çıkar sağlamaması ve sektördeki rekabeti bozmaması gerekiyor.

Yapılan düzenlemelerin kurallara uygun olup olmadığının denetlenmesi ise AB Komisyonu'nun görev alanına giriyor. Üye ülkelerin kamu desteklemelerini ne şekilde sağlayacaklarını belirleme yetkisi AB Komisyonu'nun görev alanına giriyor. AB ülkeleri, kamu desteklemelerini sadece rekabete zarar vermeyecek şekilde ve kamu yararına uygun durumlarda kullanabiliyor.