5 °C

AB'den Rus ambargosuna karşı yeni önlem

AB Komisyonu, süt ürünlerinin Rusya'nın gıda ambargosundan etkilenmemesi için önlem kararı aldı

AB'den Rus ambargosuna karşı yeni önlem

BRÜKSEL  - Avrupa Birliği (AB) Komisyonu, Rusya'ya yönelik ekonomik içerikli yaptırımlara karşı bu ülkenin devreye soktuğu "gıda ambargosu" uygulamasının ilgili sektörleri olumsuz etkilememesi için çabuk çürüyen bazı meyve ve sebzeler için aldığı önlemlerin benzerlerini süt ürünleri için de devreye sokma kararı aldı. 

Önlemler tereyağı, yağı alınmış süt tozu ve bazı peynir türlerini kapsayacak. 

AB Komisyonu, alınan karar çerçevesinde Özel Depolama Yardımı'nı devreye sokarak ilgili ürünlerin günlük depolama maliyetlerini 3-7 aylık bir dönem için karşılayacak. 

AB Komisyonu'nun Tarım ve Kırsal Kalkınmadan Sorumlu Üyesi Dacian Cioloş, yazılı açıklamasında, "Avrupa süt pazarındaki fiyatlar Rus yasağının bu sektörü vurmaya başladığına işaret ediyor. Bazı üye ülkelerde ihracat gelirleri kaybedildi ve yeni pazar bulunmalı" ifadelerini kullandı. 

Cioloş, gerekmesi halinde daha fazla önlemin devreye sokulacağını belirtti. 

AB'nin Rusya'ya yaptığı süt ürünü ihracatı 2013'te 2,3 milyar avro seviyesine ulaşmıştı. Bu miktarın yaklaşık 1 milyar avroluk bölümü peynir ihracatından sağlanıyor. 

AB Komisyonu, Rusya'nın gıda ambargosuna karşı şeftali ve nektar için 32,7 milyon avro, çabuk çürüyen meyve ve sebzeler için 125 milyon avro tutarında kaynağı devreye sokmuştu. 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.