8 °C

ABD 'casusluk' davası açabilir

ABD'de, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange hakkında casusluk faaliyeti suçlamasıyla dava açılıp açılamayacağı inceleniyor.

ABD 'casusluk' davası açabilir

STOCKHOLM - ABD Dışişleri Bakanlığı'nın gizli belgelerini yayımlayarak dünyayı sarsmaya devam eden Wikileaks kurucusu Julian Assange ortadan kayboldu. Avustralya Adalet Bakanlığı, Assange'ın yasaları çiğneyip çiğnemediğini belirlemek için soruşturma başlatıldığını açıkladı. Üst düzey Amerikalı bir yetkili, ABD'de, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange hakkında casusluk faaliyeti  suçlamasıyla dava açılıp açılamayacağının incelendiğini söyledi.

 

Wikileaks dünyayı karıştırdı

 

İsveç'te iki kadın Julian Assange'ın kendilerine tecavüz ettiğini ileri sürerek ifade verdi. İsveç hükümeti de Assange'ın tutuklanması için uluslararası arama emri çıkardı.

Ekvador Dışişleri Bakan Yardımcısı Kintto Lucas ise hiçbir koşul ve güçlük çıkarmadan Assange'a Ekvador'da ikamet hakkı tanımaya hazır olduklarını söyledi.

ABD 'casusluk' davası açmayı hedefliyor

Üst düzey Amerikalı bir yetkili, ABD'de, Wikileaks'in kurucusu Julian Assange hakkında casusluk faaliyeti  suçlamasıyla dava açılıp açılamayacağının incelendiğini söyledi.

Adının açıklanmasını istemeyen yetkili, hükümete bağlı birimlerde görevli hukukçuların, diplomatik ve ulusal güvenlikle ilgili çok sayıda belgenin Wikileaks internet sitesine sızdırılması konusunda yapılması gerekenleri görüştüklerini kaydetti.

Yetkili, casusluk faaliyetinin suçlamada uygun olup olmayacağı, olursa kimlerin aleyhinde dava açılabileceği ve bunun Wikileaks'e karşı kullanılıp kullanılamayacağı konularının araştırıldığını kaydetti.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.