18 °C

ABD dünya futboluna neden el koydu?

Dünya spor kamuoyu FBI'ın futbolun kalbi FIFA'ya başlattığı operasyonu konuşuyor. Peki operasyonu bir Avrupa ülkesi değil de neden ABD düzenledi? İşte o sorunun yanıtı...

ABD dünya futboluna neden el koydu?

FBI İsviçrenin Zürih kentinde beş yıldızlı otele şafak baskını düzenleyerek 14 üst düzey FIFA yetkilisini gözaltına aldı. Bu kişiler hakkında rüşvet, kara para aklama ve dolandırıcılık suçlarından dava açıldı. Dünya futbolununun kalbine yapılan bu yolsuzluk operasyonunu neden herhangi bir Avrupa ülkesi değil de ABD yapmıştı. 

ABD'nin dolayısıyla FBI'ın motivasyonunu anlamak için filmi kısaca geriye sarmak gerekiyor.  

ABD  Katar'ın arkasında kalınca

Gözaltına alınan yetkiler hakkındaki iddialardan biri Dünya Kupası'nın düzenleneceği ülkenin belirlenmesi sürecinde yolsuzluklara adlarının karışmasıydı. FIFA, Katar ve Rusya'da oynanacak Dünya Kupası finalleriyle ilgili rüşvet suçlamasıyla karşı karşıya kalmış, birkaç yıl önce 2022 Dünya Kupası'nı düzenlemek için FIFA'ya başvuran ABD, Katar'ın gerisinde kalmıştı.ABD'nin organizasyona ev sahipliği yapamamasının ardından FBI, 100 milyon doları bulan rüşvet için ABD banka hesaplarının kulanıldığını ileri sürerek  operasyon için düğmeye bastığı düşünülüyor..

FIFA'nın adının karıştığı skandallar

Kara para aklama, şantaj ve dolandırıcılıkla suçlanan 7 FIFA üst düzey yetkilisi İsviçre'de gözaltına alındı. ABD'nin 14  kişi hakkında soruşturma açılmasını istemesinin ardından ,  2'si FIFA başkan yardımcısı 7 üst düzey  yönetici gözaltına alındı. FIFA yöneticileri ile 5 spor pazarlama şirketi yöneticisine rüşvet, kara para aklama ve dolandırıcılık suçlarından dava açıldı.  Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin (FIFA) adı sık sık skandallara karıştı. Peki bu skandallar hangileri?

Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği'nin üst düzey yöneticilerinin Zürih'te gözaltına alınması akıllara önceki yıllarda yaşanan skandalları getirdi. Daha önce FIFA'nın adının karıştığı skandallarda da merkezde şimdiki FIFA Başkanı Sepp Blatter bulunuyor.

fifabulut.jpg

FIFA'nın üstündeki 'kara bulutlar' sanki hiç çekilmiyor

1998 FIFA Başkanlık seçimleri:

Fransa'daki Dünya Futbol Şampiyonası öncesinde FIFA Genel Sekreteri Joseph Blatter rakibi UEFA Başkanı Lennart Johansson'a karşı seçimleri kazandı. Blatter'in Afrikalı delegelere kendisini seçmesi için 50'şer bin dolar rüşvet verdiği iddia edildi. Blatter bu iddiaları geri çevirdi.

ISL Skandalı:

Blatter'den önce görevde olan Joao Havelange ve damadı Ricardo Teixeira'nın batık durumdaki pazarlama şirketi ISL'den Dünya Şampiyonası için milyonlarca dolar rüşvet aldığı iddia edildi. Blattter 1997 yılında FIFA Genel Sekreteri olarak Havelange'ye 1.5 milyon İsviçre Frankı havale etmesine rağmen, rüşvet suçlamalarından aklandı.

2018 ve 2022 FIFA Dünya Kupası:

2018 ve 2022 FIFA Dünya Kupası evsahipliğinin Rusya ve Katar'a verilmesiyle ilgili olarak FIFA İcra Komitesi'nden iki kişi rüşvet aldıkları kanıtlandığı için görevden alındı. Rüşvet olayı FIFA tarafından da soruşturuldu. Ancak yetkililer somut bir sonuca varmaksızın, soruşturmayı kapattı.

fifa-001.jpg

Sepp Blatter, cuma günü yapılacak seçimde 5'inci kez seçileceğinden oldukça emin

2011 FIFA Başkanlık seçimleri:

O yılki seçimlerde Katarlı Muhammed Bin Hamam'ın Blatter karşısında şansı yüksek olarak görünüyordu. Ancak oylamadan kısa bir süre önce Karayipler'den somut rüşvet suçlaması geldi. 35 oyla Kuzey ve Orta Amerika ile Karayipler Futbol Konfederasyonu'nun (CONCACAF) kararı seçimlerde büyük önem taşıyordu. Blatter Konfederasyon'a bir milyon dolar resmi parasal destek sözü verdi. Bin Hamam resmi olmasa da federasyon başına 40 bin dolar önerince, yarışı kaybetti.

Dünya Kupası biletleri:

Milyonlarca futbolseverin heyecanla piyasaya sürülmesini beklediği biletlerin satışıyla ilgili sık sık spekülasyon yapıldı. 2006 yılında biletlerin pazarlanması sırasında o dönemki FIFA yöneticisi Jack Warner'in aile şirketinin 900 bin dolar komisyon aldığı iddia edildi. FIFA soruşturmasına Warner'i dahil etmedi. Soruşturma sadece Warner'in oğlu ile sınırlı kaldı. 2014 yılında Brezilya'da dönemin FIFA yöneticilerinden Arjantinli Julio Grondona'nın yasadışı yollardan Dünya Kupası bileti sattığı yönünde haberler yayımlandı. (DW Türkçe)

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.