17 °C

ABD Hazine Bakanı: Çin'le çok iyi görüşmeler yapıyoruz

Ticaret gerilimini düşürmek amacıyla Pekin'i ziyaret eden ABD Hazine Bakanı Mnuchin, "ABD ticaret heyeti Çin'de çok iyi görüşmeler yapıyor" dedi. ABD heyetinin Çin'den ticaret fazlasını 2020 yılına kadar 200 milyar dolar azaltmasını istediği belirtiliyor.

ABD Hazine Bakanı: Çin'le çok iyi görüşmeler yapıyoruz

ABD Hazine Bakanı Steven Mnuchin, ABD ticaret heyetinin Çin'de çok iyi görüşmeler yaptığını söyledi. Mnuchin bugün gazetecilere yaptığı açıklamada, "Çok iyi görüşmeler yapıyoruz" dedi ancak başka ayrıntı vermedi.

ABD'den ithal ettiği soya fasulyesi ve uçaklara gümrük vergileri getirmek de dahil olmak üzere eşit ağırlıklı misilleme tehdidini öne süren Çin ise, müzakerelerin nasıl ilerlediği hakkında bir yorum yapmadı.

ABD, taleplerini Çin'e sundu

Mnuchin ve Çin Başbakan Yardımcısı Liu He başkanlığındaki görüşmelerde, ABD'nin Çin'e bazı talepleri ilettiği belirtiliyor. 

Wall Street Journal'ın haberine göre ABD heyeti, Çin'den ticaret fazlasını 2020 yılına kadar 200 milyar dolar azaltmasını isterken, "Made in China 225"planı çerçevesinde belirli sanayilere verilen desteklemelerin durdurulmasını beklediklerini vurguladı.

Heyet temaslarında ayrıca, Çin'den Amerikalı çiftçiler ve ABD tarım ürünlerini hedef almamasını, ABD'nin Çin'in yatırımlarına getirdiği sınırlamalara misillemede bulunmamasını da istedi.

ABD heyeti ve Çin arasındaki görüşmeler bugün de devam edecek.

Washington, vergi kararını erteleyebilir

İki günlük ziyaret sırasında Çin'in ekonomi politikalarını temelden değiştirecek bir önemli bir ilerleme olması ihtimali son derece düşük görülse de, Çin'in alabileceği kısa vadeli bir önlemler paketi ABD'nin yaklaşık 50 milyar dolar değerinde Çin ihracatına yönelik gümrük vergilerini uygulama kararını erteleyebilir.

Çin'in Global Times gazetesine göre ABD ticaret heyetinin gelişi, ABD'nin "büyük bir ticaret savaşından kaçınmaya yönelik bir adım attığını" gösteriyor. Gazete yorumunda, "Her iki taraf da verebileceği en fazla taviz düzeyini savunacağı için, bir anlaşmaya varmak zor olabilir, ancak bir yerden başlamak iyidir" dedi.

ABD ve Çin, Pekin'de ticaret gerilimini görüşecekABD ve Çin, Pekin'de ticaret gerilimini görüşecek

 

Kaynak: Reuters

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap