ABD Irak'a taarruz helikopterleri satacak

ABD yönetimi, Irak'a 24 Apache taarruz helikopterinin muhtemel satışı konusunda Kongre'yi bilgilendirdi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

WASHINGTON- ABD Savunma Bakanlığı'na (Pentagon) bağlı, yabancı ülkelere silah satışlarını takip eden Savunma Güvenlik İşbirliği Ajansı'ndan yapılan açıklamada, helikopterlerin Irak hükümetine olası satışı konusunda Kongre'nin bilgilendirildiği belirtildi.

Helikopterlerin, bağlantılı ekipman, yedek parça, eğitim ve lojistik destek unsurlarıyla toplam maliyetinin yaklaşık 4,8 milyar dolar olduğu kaydedildi. Pakette 480 Hellfire füzesi de bulunuyor.

Obama yönetimi ayrıca, Irak'a 6 Apache helikopterinin kiralanması planlarıyla ilgili olarak da Kongre'ye bilgi verdi.

Açıklamada, "Bu planlanan satış, Irak'a, terörist ve konvansiyonel tehditlere karşı kendisini korumasında, kilit öneme sahip petrol altyapısı ve platformlarının korunmasını geliştirmede ve Irak'ın egemenliğinin pekiştirilmesinde kritik bir kabiliyet sağlayarak ABD'nin stratejik çıkarlarını desteklemektedir" ifadesi kullanıldı.

Irak'a helikopter satışı konusunda şu ana kadar çekinceleri bulunan Senato Dış İlişkiler Komitesi'nin de bu satışı onayladığı bildiriliyor.

AP'nin haberine göre, Kongre kaynakları, helikopterlerin Irak'a satışı ve kiralanmasının komitenin onayından geçtiği bilgisini verdi.

Komite Başkanı Robert Menendez ve diğer bazı Kongre üyeleri, helikopterlerin uzun vadeli transferini, Irak hükümetinin bunları ulusal savunma için değil de kendi iç rakiplerine karşı kullanabileceği endişesiyle engelliyordu.

Bu konularda ilginizi çekebilir