15 °C

ABD, IŞİD misillemesine karşı uyardı

ABD'den yapılan açıklamada, başta IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyona katılan ülkeler olmak üzere tüm ülkeler, IŞİD'in misilleme saldırısına karşı uyarıldı

ABD, IŞİD misillemesine karşı uyardı

WASHINGTON - Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanlığı, Irak ve Suriye'de etkin olan Irak Şam İslam Devleti (IŞİD) terör örgütüne karşı hava saldırılarının başlamasından bu yana, IŞİD tarafından misilleme saldırılarına uğrama riskinin arttığını açıkladı. ABD Dışişleri Bakanlığı, başta koalisyon ülkeleri olmak üzere tüm dünya ülkelerini uyardı.

Duyuruda, ABD ve bölgesel ortaklarının 22 Eylül’de IŞİD’e karşı askeri eyleme başlamasının ardından IŞİD’in her yerde yabancılara saldırmaları için destekçilerine çağrı yaptığı hatırlatılarak, deniz aşırı seyahate çıkacak tüm Amerikalılara güvenlikleri için uygun önlemleri almaları ve seyahatleri sırasında ciddi düzeyde dikkatli olmaları uyarısı da yapıldı.

IŞİD, El Kaide ve bağlantılı örgütlerin kaçırmalar yoluyla finansal gelir elde etme girişimlerinin artması nedeniyle, ABD vatandaşlarının da dahil olduğu kaçırma ve rehin alma eylemlerinin artan şekilde yaygın olmaya başladığı belirten duyuruda, aşırılık yanlılarının devlet ve özel sektöre ait alanları hedef alabileceği ve konvansiyonal veya konvansiyonal olmayan silahlar kullanabileceği bildirildi. Olası hedefler arasında yüksek profilli spor etkinlikleri, yerleşim alanları, ofis binaları, hoteller, klüpler, restoranlar, ibadet alanları, okullar, kamusal alanlar, alışveriş merkezleri ve diğer turistik mekanlar gösterildi.

Duyuruda, toplu taşıma araçlarına yönelik olası terörist saldırılara karşı uyarılan Amerikalılar, geçmişte Moskova, Londra, Madrid, Glaskov ve New York’ta bu tür saldırıların olduğu hatırlatıldı.

Bu kapsamda, Antartika ve Avustralya hariç diğer tüm kıtalara giden Amerikalılara seyahat uyarısı yapılan duyuruda, Avrupa’da ABD ve Batılı çıkarlara yönelik terörist saldırı planlarının devam ettiğine yönelik bilgiler bulunduğu kaydedildi.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da güvenilir kaynakların, terörist grupların ABD’nin bu bölgedeki çıkarlarına saldırı arayışında olduğuna işaret ettiği bildirildi.

Uyarıda, özellikle Suriye’de hiçbir bölgenin şiddetten arınmış olarak düşünülmemesi gerektiği ve Irak’ta da ABD vatandaşlarına yönelik kaçırma ve terörist saldırı riskinin yüksek kalmaya devam ettiği vurgulandı.

Güney Asya’da da özellikle Afganistan’da hiçbir bölgenin şiddet ve suçtan uzak şeklinde algılanmaması gerektiğine dikkat çekildi.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.