ABD, Kuzey Kore'yi kınadı

ABD, Sony Pictures'u hedef alan siber saldırı ve sinemalara ve sinemaseverlere yönelik kabul edilemez tehditleri nedeniyle Kuzey Kore'yi kınadı

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Sony'ye siber saldırı düzenleyen Kuzey Kore'yi kınadı. 

Kerry, yaptığı yazılı açıklamada, "ABD, Sony Pictures'u hedef alan siber saldırı ve sinemalara ve sinemaseverlere yönelik kabul edilemez tehditleri nedeniyle Kuzey Kore'yi kınıyor" ifadesini kullandı.  

"Özgür ifadeye baskı, küstah girişimler"

Kerry, bu eylemleri, izole edilmiş bir rejimin özgür ifadeye baskı kurmak ve kendi ülkesinin sınırları ötesindeki sanatçıların yaratıcı ifadelerini engellemedeki "küstah girişimleri" olarak tanımladı. 

Kerry, ABD'nin, sanatçıların hükümetlerini açıkça alaya alabildiği ve eleştirebildiği bir ülke olduğuna dikkati çekerek, bazen bu eleştiriler hoşlarına gitmese bile bunların ifade özgürlüğü kapsamında değerlendirildiğine vurgu yaptı. 

Böyle bir saldırının hiçbir haklılığının bulunmadığını belirten Kerry, açıklamasında şunları kaydetti: 

"ABD'de ticari bir kuruluşu ve onun çalışanlarını hedef alan doğasında yıkıcılık bu ülke tarafından sponsor edilen siber saldırıdan derin endişe duyuyoruz. Bu gözdağı veren hukuksuz eylemler, Kuzey Kore'nin açıkça uluslararası normları umursamadığını gösteriyor."

Bu konularda ilginizi çekebilir