17 °C

ABD tarımdışı istihdam verisi beklentinin çok üstünde

Küresel piyasaların beklediği ABD aralık ayı tarım dışı istihdam verisi 292 bin artışla beklentinin çok üstünde geldi. Beklenti 200 bindi.

ABD tarımdışı istihdam verisi beklentinin çok üstünde

ABD aralık ayı tarım dışı istihdam verisi 292 binle beklentilerin oldukça üstünde artış kaydetti.  

ABD'de tarım dışı istihdam aralık ayında 292 bin ile beklentilerin çok üzerinde yükseliş kaydederken, önceki iki ay için de keskin şekilde yukarı yönlü revize edilen rakamlar ABD ekonomisinde son dönemde imalat sektörü kaynaklı gözlenen yavaşlamanın geçici olduğunun sinyalini verdi.

İşsizlik 7,5 yılın en düşüğünde

İşsizlik oranı, istihdam piyasasına girenlerin sayısının artmasına rağmen yedi buçuk yılın en düşük seviyesi olan yüzde 5'te kaldı.
              
Reuters anketine katılan uzmanlar tarım dışı istihdamın Aralık'ta 200 bin artmasını, işsizliğin yüzde 5 olmasını bekliyorlardı.

En güçlü veri ekimde
              
Daha önce kasım ayı için 211 bin olarak açıklanan tarımdışı istihdam artışı 252 bine, ekimde 298 bin olarak açıklanan artış 307 bine revize edildi. İşsizlik yüzde 5 düzeyinden revize edilmedi.
              
Ekim ayında ortalama saatlik ücretler bir önceki aya kıyasla 1 sent gerilerken, yüzdelik bazda değişim kaydetmedi. Ücretlerde artış bir önceki yıla kıyasla ise yüzde 2.5 oldu.

Dolar euro karşısında güçlendi
 

Verinin ardından dolar endeksinde yükseliş hız kazanırken, euronun dolar karşısında kayıpları artarak yüzde 1'in üzerine çıktı. ABD endeks vadeli işlemlerinde yükseliş hız kazanırken, ABD Hazine tahvil getirileri seansın zirvesini gördü.

              
CME Fedwatch verilerine göre daha önce ABD'de bir sonraki faiz artırımı için nisan ayını fiyatlayan işlemciler mart ayını fiyatlamaya başladı.
              

 

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.