9 °C

ABD'de aşırı yağış ve hortumlar can aldı

ABD'nin Dallas kentinde hortum ve asşırı yağışlar nedeniyle 29 kişi yaşamını yitirdi.

ABD'de aşırı yağış ve hortumlar can aldı

ABD'nin güney ve iç kesimlerinde etkili olan aşırı yağış ve hortumlar nedeniyle 29 kişi yaşamını yitirdi.

ABD'de Noel'e denk gelen kötü hava şartlarının büyük zarara yol açtığı en son bölge, 7 milyon kişinin yaşadığı, nüfus yoğunluğu açısından ABD'de dördüncü sırada bulunan Teksas'ın Dallas kenti oldu. Hortumla birlikte, yoğun yağmur ve kar yağışlarının neden olduğu sel yüzünden Dallas'ta 11 kişinin hayatını kaybetmesiyle son bir hafta içinde ülke genelinde 29 kişi kötü havanın kurbanı oldu.

Acil Yardım Yönetimi Ajansı yetkililerine göre 11 hortumun meydana geldiği Teksas'ta 11, Mississippi'de 10 kişi, Tennesse, Arkansas ve Alabama'da da toplam 8 kişi kötü hava şartları sonucunda yaşamını yitirdi.

Hortum Mississippi'de 403 eve zarar verirken, Teksas'ın kuzeyinde de yaklaşık 600 ev ve işyerinde büyük yıkıma yol açtı. Dallas'ta rüzgarın saatteki hızının 80 km'yi geçtiği belirtildi.​

Elektrik firması Oncor'a göre hava şartları yüzünden Teksas'ın bazı yerlerinde cumartesi gecesi 31 bin abone elektriksiz kaldı.

Mississipi'de 40 yolun kapanmasına neden olan hortum, Teksas'ta Gerorge Bush paralı otoyolu ile 30 numaralı eyaletler arası otobanın kesiştiği nokta yakınında yaklaşık 5 kilometrekarelik alanda etkili oldu. Hortum güney eyaleti Mississippi'yle birlikte, en büyük mal ve can kayıplarının bu bölgede yaşanmasına yol açtı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.