12 °C

ABD'de kadın sünneti yaygınlaşıyor

ABD'de yayınlan Posta 212 Gazetesinin haberine göre, ABD'de kadın sünneti giderek yaygınlaşıyor. Bu uygulamanın gerçekleştiği eyaletlerin başında göçmen sayısının en fazla olduğu Kaliforniya ve New York eyaletleri geliyor.

ABD'de kadın sünneti yaygınlaşıyor

NEW YORK – ABD'de yayınlan Posta 212 Gazetesinin haberine göre, ABD'de kadın sünneti giderek yaygınlaşıyor. Bu uygulamanın gerçekleştiği eyaletlerin başında göçmen sayısının en fazla olduğu Kaliforniya ve New York eyaletleri geliyor. 

Posta 212'nin "ABD'de kadın sünneti artıyor" başlıklı haberi Thomson Reurters Vakfı'nın son zamanlarda yayınladığı bir raporu konu alıyor. Thomson Reuters Vakfı'nın TrustLaw Birimi, kadın sünnetinin sadece Afrikada veya Orta Doğu'da değil ABD'de de kadın sünneti giderek yaygınlaştığın açıklıyor. 
Sünnet olma riski taşıyan kadınların sayılarına göre, Kaliforniya'da 38 bin 353, New York'ta 25 bin 949, New Jersey'de 18 bin 584, Virjinya'da 17 bin 980 ve Maryland'de 16 bin 264 kız çocuğu ve kadın risk altında bulunurken, ülke genelinde bu sayı 200 bini buluyor. 
Gelecek yıllarda kadın sünnetinin daha da yaygınlaşacağını iddia eden Trustlaw Raporu'nu destekleyen Center of Disease Control (Hastalık Kontrol Merkezi), sadece 1990 ile 2000 yılı arasında sünnet olma riski taşıyan kız çocukların ve kadınların sayısında yüzde 23 oranında bir artış olduğunu ve sünnete maruz kalanların yüzde 27 'sinin 18 yaşından küçük olduğunu belirtiyor. 
ABD'de 200 bin kız çocuğunun ve kadının sünnet olma riski ile karşı karşıya olduğunu ve bu sayının artacağını açıklayan rapora göre, kanunen yasak olmasına rağmen bu işlem ailelerin kültürlerine veya dini inançlarına saygı gösteren veya sünneti destekleyen sağlık görevlileri tarafından gerçekleştiriliyor. Bazı göçmen aileler ise yaz tatillerinde kız çocuklarını anavatanlarına götürerek orada sünnet ettiriyor. Sünnetin fiziksel ve psikolojik etkilerinin son derece ağır olabileceğini yazan rapor, sünnet olan kız çocuklarının ileride cinsel ilişkiye girmeleri durumunda şiddetli bir ağrıyla karşı karşıya kalabileceğini, hamile kalmaları durumunda düşük yapma ihtimallerinin çok yüksek olduğunu da ekliyor. 

-AKRABA BASKISINDAN KORKUYORLAR- 

ABD'de 1996 yılında yasaklanmasına rağmen kadın sünneti konusunda herhangi bir adlı tatbikat yapılmadığı gibi, şu ana kadar bu suçu işleyen sadece bir kişiye dava açıldı. Bu durumun sebebini araştıran rapor, ailelerin kız çocuklarının sünnet olmalarına karşı olsalar da, akraba baskısına karşı gelemediklerini belirtiyor. Ayrıca, sünnet edilen kız çocuğunun ailesini ihbar etmek istemediğini, ailesinin de ceza alma korkusuyla her hangi bir bildiride bulunmadığını ekleyerek, bu konuda bir veri eksikliği olduğunu söylüyor. Fiziksel ve psikolojik sonuçları çok ağır olabilecek bu uygulamanın engellenmesi için göçmen ailelere ulaşarak, onların bilgilendirilmesinin ve dini liderlerin kendi topluluklarını eğitmesi gerektiğinin altı çiziliyor. 

-DÜNYADA KADIN SÜNNETİ- 

Dünya üzerinde yaklaşık olarak 140 milyon kız çocuğunun ve kadını sünnet olma riskini taşıdığını söyleyen Dünya Sağlık Örgütü (WHO), en çok 0 ile 15 yaş aralığındaki kız çocuklarının bu işleme maruz kalan grup olduğunu belirtiyor. Afrika'da yaklaşık olarak 10'lu yaşlarda 101 milyon kız çocuğunun sünnet olduğunu, sağlık nedenleriyle gerçekleşmeyen bu işleme maruz kalan çocukların kadınlık organlarının ciddi oranda zarar gördüğünü ve ölüm tehlikesiyle karşı karşıya kaldıklarını söyleyen Dünya Sağlık Örgütü, kadın sünnetini insan ve kadın haklarının ihlali olarak adlandırılıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap