16 °C

ABD'de ”mali kriz” için 3'lü zirve

Bush, Obama ve McCain Beyaz Saray'da bir araya gelecek, kurtarma planı masaya yatırılacak

ABD'de ”mali kriz” için 3'lü zirve

 

 

WASHINGTON - ABD'de Demokrat Başkan Adayı Barack Obama ve Cumhuriyetçi rakibi John McCain, yönetimin finans sektörünü kurtarmak amacıyla hazırladığı, ancak Kongrede itirazlarla karşılaşan 700 milyar dolarlık pakete ilişkin pürüzleri görüşmek üzere bugün Beyaz Saray'da Başkan George W. Bush ile biraraya gelecek.

Bush'un iki adayı arayarak daveti iletmesinin ardından Obama ve McCain'in kampanyalarından yapılan açıklamalarda, davetin kabul edildiği bildirildi.

Böylece ABD tarihinde pek sık rastlanmayan bir durum yaşanacak ve seçime az süre kala iki başkan adayı, mevcut başkanla bir ekonomi zirvesinde biraraya gelecek.

Toplantıda bazı Kongre liderlerinin de yer alması bekleniyor.

Davetin ardından Obama ve McCain, ortak bir açıklama yayımlayarak, bu çok önemli konuda iki büyük partinin partizanca davranmaması ve işbirliği yapması gerektiğini belirtti.

İki başkan adayı, "Bush yönetimi tarafından Kongreye sunulan plan hatalar içeriyor. Ancak zaman, ülkenin iyiliği için politikanın üzerine çıkma zamanı" dedi.

McCain, mali krizden dolayı çözüm yönünde daha iyi çalışabilmek için seçim kampanyasına kısa süreliğine ara vereceğini belirterek, Obama ile yarın gece için planlanan ve televizyonlardan yayımlanacak ilk tartışmanın ertelenmesini önerdi. Ancak Obama, buna gerek olmadığını belirterek öneriyi kabul etmedi.

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap