ABD'de MBA endeksleri yükseldi

ABD'de İpotek Bankaları Birliği mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa endeksi yüzde 7,3 artış kaydetti.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

ABD'de MBA endeksleri artış gösterdi.

ABD'de İpotek Bankaları Birliği (MBA) ipotek başvuru araştırmasına göre, 18 Aralık haftasında mevsimsel faktörlerden arındırılmış, yeniden finansman ve alım kredilerini içeren mortgage başvuru faaliyetinden oluşan piyasa endeksi yüzde 7,3 artışla 450,0 puan oldu. Geçen hafta endeks 419,4 seviyesindeydi.
    
ABD Mortgage piyasası endeksi haftalık bütün mortgage başvurularını kapsıyor. Bu başvuralar içinde satın alma ya da refinansman amacıyla yapılan bütün geleneksel ve devlet kurumlarına başvurularla sabit/değişken faizli mortgage kredileri yer alıyor.
    
ABD Mortgage Bankalar Birliği (Mortgage Bankers Association of America-MBA) tarafından yapılan açıklamaya göre, aynı dönemde satınalma endeksi yüzde 4,11 artışla 230,8 puan, refinans endeksi yüzde 10,8 artışla 1.764,0 puan oldu. Geçen hafta Satınalma endeksi 221,7 puan, refinans endeksi ise 1.592,7 puan seviyesinde bulunuyordu.
    
MBA satın alma endeksi, tek aile konutlarının satın alınması için yapılan bütün başvuruları kapsıyor. Endeks, amacına uygun olarak geleneksel ve kamu kredileri olmak üzere piyasadaki bütün ürünleri içeriyor. Endeks, var olan konut satışlarını gösteren güvenilir bir gösterge olarak kabul ediliyor.  MBA refinansman endeksi, var olan mortgage kredilerinden refinansman amacıyla kredi kurumlarına yapılan bütün başvuraları kapsıyor. Endeks, tüm refinansman amacıyla yapılan mortgage kredi faaliyetleri için iyi bir gösterge olarak değerlendiriliyor.