14 °C

ABD'de TÜFE sınırlı arttı

ABD Çalışma Bakanlığı verilerine göre, TÜFE, eylülde bir önceki aya kıyasla yüzde 0,1 oranında arttı

ABD'de TÜFE sınırlı arttı

WASHINGTON - ABD'de tüketici fiyat endeksi (TÜFE) eylül ayında beklentilerin üzerine çıkarak aylık yüzde 0,1 arttı. 

ABD Çalışma Bakanlığı'nın bugün açıkladığı verilere göre TÜFE, eylülde bir önceki aya kıyasla yüzde 0,1 yükseldi. Ağustos ayında yüzde 0,2 gerileyen TÜFE'nin eylül ayında sabit kalması bekleniyordu. TÜFE yıllık bazda ise yüzde 1,7 ile bir önceki ayki seviyesini korudu. 

Fiyatı oynaklık gösteren gıda ve enerji dışındaki kalemlerden oluşan çekirdek TÜFE de beklentiler doğrultusunda yüzde 0,1 arttı. Eylülde yüzde 1,7 seviyesinde gerçekleşen yıllık çekirdek TÜFE, ABD Merkez Bankasının (Fed) yüzde 2'lik hedefinin altında kalmayı sürdürdü. 

TÜFE'deki sınırlı artışta gıda ve barınma fiyatları etkili oldu. Ağustosta yüzde 0,2 artan gıda fiyatları eylülde de yüzde 0,3 yükseldi. Benzer şekilde barınma maliyeti de yüzde 0,3 arttı. 

Petrol fiyatları eylülde yüzde 1 azaldı

 Enerji fiyatlarındaki düşüş ise eylülde de devam etti. Ağustos ayında yüzde 4,1 gerileyen petrol fiyatları eylülde de yüzde 1 azaldı. Enerji fiyatları ağustosta yüzde 2,6 azalarak, mart 2013'ten bu yana en büyük düşüşü göstermişti. 

Ekonomistler, enflasyon hedefinin altında seyreden yıllık TÜFE'nin Fed'e faiz artırımı konusunda esneklik tanıdığını vurguluyor. 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap